Tržní okénko: Česká pošta na další zvýšení platů nemá. Kde chce najít úspory?

Před Vánocemi se česká média zabývala stávkami tří menšinových odborů České pošty. Ty požadovaly po vedení zvýšení mezd o 2500 korun měsíčně. Pošta na konci listopadu zvedla svým zaměstnancům platy v průměru asi o 550 korun. Tvrdí, že je to maximum, co může nabídnout. Kde by mohla Česká pošta ušetřit a máme čekat další stávky? Na to vše se ptal hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda mluvčího České pošty Matyáše Vitíka.

V nejsilnějším předvánočním provozu zasáhly Českou poštu dvě stávky tří menšinových odborů. Jedna se konala 19. prosince, druhá 22. prosince. Ačkoliv předseda stávkového výboru Evžen Dvorský pár dní před první stávkou uváděl, že se jí zúčastní 6000 lidí, konečná čísla byla o dost nižší. „Byla to taková stávka nestávka. Já doufám kvůli našim zaměstnancům, i kvůli našim zákazníkům, že podobné věci, které byly spíše více medializované, než že by měly nějaký reálný dopad, se opakovat nebudou,“ uvedl Vitík s tím, že se mu zatím žádné signály o pokračování stávek nedostaly.

Česká pošta navíc považuje stávky za nezákonné, a to z řady důvodů. Jedním z nich je podle Vitíka fakt, že Dvorský nezaslal na vedení České pošty žádné seznamy stávkujících ani pracovišť, kterých by se akce měla týkat. „Než dojde ke stávce, musí být vyčerpány všechny možnosti v rámci vyjednávání, aby se této stávce předešlo. Z našeho pohledu možnosti vyčerpány nebyly. Menšinové odborové organizace přistoupily rovnou k vyhlášení oné stávky, takže i to byl jeden z důvodů, proč byly z našeho pohledu ty dvě stávky nezákonné,“ uvedl Vitík jako další důvod.

Mělo by ale další vyjednávání cenu? Na České poště je celkem devět odborových organizací. Šest z nich se na konci listopadu s vedením pošty dohodlo, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 korun. Společnost uvádí, že to je maximum, co může nabídnout.

Je 3200 poboček až příliš?

Otázkou tedy může být, kde může Česká pošta sehnat více peněz. Podle Kovandy se nabízí úspory zrušením některých poboček. Těch má společnost totiž 3200, což představuje jednu z nejhustších sítí na světě. Podle Vitíka je ale počet daný zákonem a objednaný od státu. „Chceme zachovat pobočkovou síť v počtu 3200, na druhou stranu převádíme naše standardní provozovny na takzvané Pošty partner,“ uvedl. Tento koncept pak převádí pobočky na smluvní partnery. Česká pošta plánuje, že těchto pošt by bylo do konce roku 2025 až 2500. Pošta by tak spravovala jen 700 poboček. V tuto chvíli však smluvní partneři provozují jen něco přes 200 poboček.

Další možností se pak může podle Kovandy nabízet i nabídka části akcií na burze. Funguje to tak v Německu nebo Rakousku. Podle Vitíka je to otázka úplně jiného provozu a je to otázka na vládu, zda by ze státního podniku chtěla udělat akciovou společnost. „Současná vláda to neudělá, naopak zrušila transformační proces, který trval sedm let. Jasně tedy deklarovala, že Česká pošta je státní podnik a že chce, aby zůstal ve vlastnictví státu,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy mluvčí České pošty Matyáš Vitík, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: Česká pošta na další zvýšení platů nemá. Kde chce najít úspory? Foto: ČTK/Švancara Petr

reklama

Další články

 1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

  Byznys ·

  Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

 2. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

 3. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 4. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 5. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.