Tržní okénko: Ekonomická olympiáda měla svou premiéru, výsledky nedopadly nejlépe

Čím se zabývá ekonomie nebo jaký je aktuální kurz koruny k euru? To byly jedny z otázek první ekonomické olympiády na středních školách. Její tvůrkyně a zároveň zakladatelka Institutu ekonomického vzdělávání Martina Bacíková v pořadu Tržní okénko řekla, že čekala lepší výsledky studentů. Finanční a ekonomická gramotnost mladých lidí je podle ní v České republice špatná už dlouhodobě.

Nízká finanční gramotnost mladých Čechů přitom byla pro Bacíkovou impulsem k založení této Ekonomické olympiády, která v tomto týdnu vyvrcholila. Zakladatelka Institutu ekonomického vzdělávání byla nicméně výsledky poněkud zklamaná, jelikož jí potvrdily velice špatný stav „Test jsme zkoncipovali tak, aby každý student mohl mít alespoň přes 50 procent bodů. Průměrně měli studenti přesně 49,8 procent,“ řekla.

Největší problém pak podle Bacíkové pro zúčastněné studenty bylo popsat, čím se vůbec ekonomie zabývá. Méně než 32 procent uchazečů dokázalo na takovou otázku odpovědět. Nejmenší problém pro ně naopak byly některé praktické znalosti jako například aktuální kurz koruny k euru. 

Problémem takových výsledků ale není podle Bacíkové přístup učitelů, ale celého systému, který ekonomii na středních školách řadí do předmětu Základy společenských věd. Věnuje se jí tak pouze několik hodin. Bacíková si taky ekonomovi Lukášovi Kovandovi postěžovala na nízké platy učitelů. „Já středoškolské učitele obdivuji. Za poslední rok, co jsem se setkala a komunikovala se stovkami z nich, jsem se ani jednou nesetkala s učitelem, který by chtěl studentům jakkoliv škodit, který by to s nimi nemyslel dobře a nechtěl je vzdělávat. Učitelé to chtějí, přestože ty podmínky pro ně nejsou,“ uvedla.

Účast v prvním ročníku  ekonomické olympiády byla vysoká. Zapojilo se přes 4000 tisíce studentů ze 100 středních škol v Česku. Soutěž byla rozdělena na školní kolo, krajské kolo a finále, které proběhlo v úterý v budově České národní banky. Vítězem se stal Jakub Groman, student třetího ročníku Gymnázia M. Koperníka v Bílovci. 

Bacíková hodlá v ekonomické olympiádě pokračovat a příští rok si slibuje ještě větší účast studentů. Chce ji také přinést i na Slovensko. „Naším cílem není samotná soutěž, naším cílem je upozornit n špatné ekonomické vzdělávání a zlepšovat ho, dávat podněty ke zlepšení. Proto jsou tak pro nás cenná ta data z ekonomické olympiády, protože víme, co můžeme například poradit učitelům,“ řekla v závěru.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy zakladatelka Institutu ekonomického vzdělávání Martina Bacíková, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Ekonomická olympiáda měla svou premiéru, výsledky nedopadly nejlépe Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.