Tržní okénko: Do roka se otevřou internetová bankovnictví i třetím stranám

Přesně rok mají členské státy Evropské unie na to, aby do své národní legislativy zanesly revidovanou směrnici o platebním styku. Ta je známější pod zkratkou PSD2. Díky této směrnici banka přijde o svůj monopolní přístup k bankovním účtům. Dveře k nim se pak otevřou například technologickým gigantům typu Google nebo Facebook. Co pak v reálu PSD2 přinese spotřebitelům a jak se s ní vypořádají banky? O tom v pořadu Tržní okénko hovořil Peter Polák, ředitel pro bankovní sektor společnosti Softec.

Do 13. ledna 2018 budou muset všechny banky v Evropské unii „otevřít“ svá internetová bankovnictví. Média i odborníci hovoří o revoluci na poli bankovnictví, jelikož banky přijdou o jakési výhradní právo. „Banky dnes mají poměrně silný monopol na přístup k bankovním účtům. Když si chcete prohlédnout například zůstatek nebo transakce na vašem účtu, tak musíte použít buď bankovní aplikaci, nebo jít přímo do banky. Tohle padá. PSD2 umožní i jiným aplikacím se s vaším souhlasem připojit na váš bankovní účet,“ vysvětloval Polák.

Přijetím této směrnice by klienti bank v principu měli možnost platit jednodušeji (například bez platební karty) nebo pracovat z vícero účtů přes jednu aplikaci. Banky samotné na druhou stranu ztratí z určitého pohledu kontakt s klientem, který do té doby měly zaručený. „Další ohrožení banky a všeobecně kartových společností je v tom, že poplatky z plateb budou menší nebo nebudou vůbec. Budou se totiž využívat jiné způsoby platby, nejen ty klasické kartové,“ řekl Polák. Můžeme tedy čekat zostření konkurence.

Otázkou však zůstává, kdo příležitost v podobě PSD2 nejvíc využije. Podle Poláka umí už dnes banky dobře spolupracovat s menšími fintechy (mladé startupové firmy v oblasti finančního sektoru), vetší problém by pro banky znamenalo, kdyby se příležitosti ujaly technologické giganty jako Google nebo Facebook. „Myslím si, že se dá očekávat, že něco takového nastane. Už nyní mají Google i Facebook za sebou nějaké pokusy o vstup do finančního sektoru...Z mého pohledu budou chtít využít tyto možnosti, které jim poskytne PSD2 a do tohoto sektoru se dostat,“ řekl Polák. Ten se ale zániku bank neobává. Stále ještě totiž řadu věcí lidé řeší raději na bankovních pobočkách, mohly by tak vzniknout různé specializace, nebo mohou postupně s fintechy splynout v jedno.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy ředitel pro bankovní sektor společnosti Softec Peter Polák si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: Do roka se otevřou internetová bankovnictví i třetím stranám Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na Ukrajině zakázali poslední ruskou televizi

    Společnost ·

    Ukrajinské úřady zakázaly šířit vysílání ruské televize Dožď, která se ve své vlasti těší pověsti nezávislého média, kritického k současnému režimu. Uvedl to deník Ukr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.