Tržní okénko: Ceny nemovitostí se ještě nedostaly na předkrizovou úroveň

Česká národní banka (ČNB) nedávno upozornila na to, že růst cen českých nemovitostí je největší v Evropské unii. Přistoupila tak ke zvýšení rezervy na ochranu úvěrového trhu. S kroky ani s obavami centrální banky ale nesouhlasí ředitel poradenské společnosti Chytrý Honza Jiří Paták. Podle něj není situace zdaleka tak vážná, jak ji ČNB podává.

Podle ČNB se české ceny nemovitostí  již loni dostaly na maxima. Čísla za letošní první čtvrtletí pak podle centrální banky ukazují, že byla maxima překročena. S tím však nesouhlasí Jiří Paták. „Za sebe říkám s plným vědomím to, že neexistuje žádný makroekonomický údaj, který by dnes dokazoval, že ten problém v ekonomice existuje,“ řekl v pořadu Tržní okénko s tím, že skokové zvýšení cen nemovitostí proběhlo pouze lokálně, například v Praze nebo Brně. Připomněl také, že aktuální ceny nemovitostí ještě ani nejsou nad předkrizové úrovni.

Paták také odsoudil středeční krok ČNB, ve kterém se rozhodla zvýšit rezervy na ochranu úvěrového trhu. Podle něj není potřeba dalšího nástroje k regulaci hypoték. Centrální banka už podle něj má tři - měnovou politiku, zákon o spotřebitelském úvěru, který reguluje možnost udělit úvěrové produkty bez pořádného prověřování bonity a doporučení ČNB. „Máme tady nějaké nástroje, které z části fungují a z druhé části by se mohli aplikovat důsledněji. Tím pádem nepotřebujeme nástroje další,“ řekl.

ČNB svými novými kroky může podle Patáka naopak uškodit, jelikož se kvůli nim až jeden milion domácností nemusí dostat k hypotékám. „Tím, že teoreticky zabráníte jednomu problému, vytvoříte problém druhý. Tento milion domácností logicky nebude bydlet na ulici, ale bude muset bydlet v pronájmu. Každý z nás ví, že pronájem často bývá dražší, než mít hypotéku na vlastní bydlení. Místo toho, abych tomu milionu domácností pomohl, tak jim vlastně uškodí tím, že budou platit více a ještě na stáří nebudou mít vlastní nemovitost, ale budou muset platit drahé nájmy z důchodů, které víme, že na žádné valné úrovni nejsou,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy ředitel poradenské společnosti Chytrý Honza Jiří Paták, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: Ceny nemovitostí se ještě nedostaly na předkrizovou úroveň Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kanada chce být příští Silicon Valley

    Byznys ·

    Americká vláda firmám ze Silicon Valley činí čím dál tím těžší rychle najmout talenty z jiných zemí. Chystá se totiž ukončit vízový program H-1B pro vysoce kvalifikova…

  2. Ceny ropy jsou na sedmiměsíčním minimu

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích se propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.