Tržní okénko: Cena zlata v korunách roste díky intervencím ČNB

Cena zlata za poslední čtyři roky klesla o 800 dolarů za trojskou unci. Pokles se ale v současnosti týká jen dolarové ceny. Cena zlata v korunách a eurech totiž už dva roky roste. Důvodem je oslabování eura, na což Česká národní banka (ČNB) v rámci intervenčního navázání koruny na euro reaguje oslabováním české měny. V pravidelném pořadu Tržní okénko to řekl spoluzakladatel společnosti Golden Gate Pavel Ryba.

„Evropská centrální banka tiskne peníze, velmi znehodnotila euro a naše koruna je bohužel svázána s eurem. Tak, jak padá evropská měna, klesá i naše měna, a proto cena zlata v korunách už dva roky roste,“ řekl Ryba na rádiu Zet hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi. Díky intervencím ČNB, které trvají od listopadu 2013, cena zlata za stejnou dobu vzrostla o více než 10 procent a to i přesto, že Česká republika vykazuje výjimečný ekonomický růst. Zlato je totiž především protikrizové aktivum.   

V momentě, kdy ČNB svůj kurzový závazek opustí, lze očekávat pokles ceny komodity. Podle Ryby ale bude snížení ceny krátkodobé. „Ono je to jako na houpačce, protože v momentě, kdy doputuje nějaká větší nejistota na kapitálové trhy a postihne to zejména akciový trh v Severní Americe, tak se můžeme v podstatě spolehnout, že americká centrální banka opět spustí vlnu kvantitativního uvolňování a znovu uvolní měnovou politiku. To povede k oslabování dolaru a logicky v tomto prostředí krize, nestability a devalvace americké měny bude silně posilovat zlato. Já se domnívám, že posilování zlata na světových trzích bohatě vynahradí 3 až 6 procentní pokles ceny zlata v korunách po skončení intervenčnímu režimu.“ 

Čeští investoři i Česká národní banka nepatří podle Pavla Ryby k nijak významným držitelům zlata. ČNB drží pouze kolem 10 tun tohoto kovu a postupně se ho od 90. let zbavuje. Pro srovnání Spojené státy, které jsou největším světovým držitelem zlata, mají ve svých trezorech 8 tisíc tun zlata. Investiční zlato pak drží 2 procenta české populace ve srovnání s 10 až 15 procenty v ostatních západoevropských státech.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy spoluzakladatel společnosti Golden Gate Pavel Ryba, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: Cena zlata v korunách roste díky intervencím ČNB Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.