Trh s uměním loni zažil nejlepší rok od roku 2013, růst by měl i letos

Kupci umění loni investovali na aukčním trhu do obrazů částku dosahující 926 milionů korun. Jde přitom o druhou největší sumu v novodobé historii. Letos stoupl především zájem o obrazy ze středního a středně vyššího cenového pásma. Jde přitom o milionové položky a položky nad 100 tisíc korun. Na rádiu Zet to řekla šéfredaktorka specializovaného webu artplus.cz Marcela Chmelařová. Za dobrou kondicí prodeje obrazů stála zdravá ekonomika, pozitivní ekonomický vývoj a ekonomický potenciál kupců.

Sběratelé a investoři byli v loňském roce dost aktivní. Kolik podle vašich odhadů loni utratili a o co byl největší zájem?

My už známe definitivní čísla, takže už nemusíme hovořit pouze v odhadech. Víme, že kupci v loňském roce na aukčním trhu utratili 926 milionů korun. Jde přitom o druhou největší částku v novodobé aukční historii. Sama o sobě se ta výše obratu může rok od roku měnit plus mínus o deset procent. Sama o sobě nijak nehovoří o zdraví. Daleko důležitější jsou pro nás bližší ukazatele a vlastně to, čím je ten obrat nebo čím je ta částka naplněna. V tomto bodě můžeme být s vývojem loňského roku spokojeni. Letos vzrostl počet milionových položek, stoupl i počet položek držených v řádu nad 100 tisíc korun. To znamená, že vzrostly ceny v tom středním a vyšším středním cenovém pásmu, což je dobrá zpráva.

Dá se tedy říci, o co byl největší zájem?

Největší zájem a samotný trh táhla především klasická moderna. Ta tvoří jenom co se týče těch milionových položek dvě pětiny celkového počtu. Výrazně roste zájem o 19. století, které v poslední době dosahuje stále vyšších cen. Rostou ceny i v segmentu krajinomalby. V jejím segmentu byl v minulém roce dosažen opět výrazný rekord. Prodala se malba Václava Radimského v řádu nad pět milionů korun, což je situace, kterou jsme ještě před dvěma lety v žádném případě nečekali.

Už jsme se toho trochu dotkli. Co podle vás stojí za úspěšným rokem 2015?

Určitě zdravá ekonomika, zdravý ekonomický vývoj, zdravá chuť a zdravý ekonomický potenciál kupců. Jsou to ty obecné ekonomické parametry, ale samozřejmě také kvalitní nabídka, kterou přinášejí české aukční domy. To určitě také.

Jedním z faktorů ukazujících aktivitu na trhu je Index ART+. Můžete prosím přiblížit, jak vzniká a o čem vypovídají jeho současné hodnoty?

Ten index je v podstatě daleko přesnějším ukazatelem vývoje a zdraví trhu, než je obrat, o kterém jsme hovořili. Index je konstruován výpočtem, který zohledňuje nejenom ceny prodaných položek ale především nárůsty, jakých díla dosahují a vlastně i podíl prodaných a neprodaných děl. Z tohoto indexu pak můžeme velmi zřetelně vyčíst, že trhu se minimálně od května loňského roku  velmi výrazným způsobem dařilo. V současné chvíli se již několik měsíců drží nad hodnotou 830 bodů, což je v podstatě velmi vysoké číslo, kterého ten trh dosahoval v podstatě během krátkého rozmezí v roce 2013. Ten ukazatel poukazuje na to, že trh má potenciál se vyvíjet podobným způsobem i v roce letošním.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s šéfredaktorkou specializovaného webu artplus.cz Marcelou Chmelařovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Trh s uměním loni zažil nejlepší rok od roku 2013, růst by měl i letos Foto: ČTK/Krumphanzl Michal: Obraz Václava Radimského

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.