Trh s LNG potřebuje podle Shellu investici dosahující na 200 mld. dolarů

Do trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) je zapotřebí vynaložit investici přesahující 200 miliard dolarů (4,1 bilionu korun). Poté bude možné do roku 2030 uspokojit růst poptávky. Ve svém výhledu vývoje trhu s LNG o tom informovala britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, jež je největším obchodníkem s LNG na světě.

Trh s LNG má do roku 2020 pokračovat v rychlé expanzi. Protože zahájí provoz zařízení, jejichž výstavba byla schválena v první polovině tohoto desetiletí, podaří se uspokojovat prudký růst spotřeby LNG. Pokles výdajů v sektoru od roku 2014 kvůli nižším cenám energií ale zhruba od roku 2025 způsobí nedostatek dodávek, pokud se neobjeví nové investice.

Závody na LNG jsou složité a drahé. Vyžadují velká zpracovatelská zařízení, ve kterých se plyn ochladí pod minus 160 stupňů Celsia. Zkapalněná surovina se pak přepravuje do místa poptávky, převážně tankery, kde se mění opět na plyn.

Poptávka po LNG se do roku 2030 podle odhadů Shellu zvýší na 500 milionů tun ročně z loňských 293 milionů tun. Kapacita dodávek však bude jen 300 milionů tun ročně. Bude tak zapotřebí do roku 2030 zvýšit kapacitu o 200 milionů tun. To odpovídá zhruba 20 velkým projektům s náklady kolem deseti miliard dolarů za jeden.

Shell očekává, že globální poptávka po plynu poroste až do roku 2035 v průměru o dvě procenta ročně. Plyn se tak v tomto období stane nejrychleji rostoucím energetickým zdrojem. Poptávka po LNG má růst dvakrát rychleji, protože elektrárny v Číně, Jižní Koreji a v Indii přecházejí z uhlí na plyn a vlády se snaží omezit emise oxidu uhličitého.

Zpráva Shellu je dědictvím po BG Group, kterou společnost Shell koupila v roce 2016.

 

 

Zdroj: ČTK

Trh s LNG potřebuje podle Shellu investici dosahující na 200 mld. dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

  2. Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

    Společnost ·

    Čína dnes odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti. Spojené státy podle vyjádření čínského ministerstva zahran…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.