Tržby za diamantové klenoty jsou na rekordu. Lidé za ně ročně dávají téměř 2 biliony korun

Celosvětový zájem o diamantové šperky se čtyři roky po sobě drží na historických maximech s tržbami kolem 80 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč) za rok. V letech 2009 až 2016 rostly ročně tržby v průměru o 3,1 procenta. Vyplývá to ze studie těžařské společnosti De Beers. Útrata Čechů za diamantové klenoty podle odhadu největšího českého klenotnictví ALO diamonds v posledních letech roste o téměř čtvrtinu ročně.

Zajímavým trendem je růst tržeb za diamantové šperky, které si ženy kupují samy. Podle marketingového ředitele De Beers Stephena Lussiera tyto nákupy tvoří již třetinu všech prodejů diamantových klenotů v USA, zatímco před rokem 2008 tvořily jen čtvrtinu. Tržby americkým klenotníkům navyšují také mileniáni (mladí lidé do 34 let), kteří si šperky také ve velké míře kupují sami.

„Stejný trend je možné pozorovat i v Česku a na Slovensku. Ženy, které kupují diamantové šperky samy sobě, byly dříve výjimkami. Dnes v našich buticích tvoří velkou část zákazníků. Často jde o mladší ženy, které si pořizují první diamantový šperk v životě. Stejně jako na západě jde o určitý životní milník. Nezanedbatelným důvodem je i celosvětový trend odsouvání sňatku na pozdější dobu,“ uvedl majitel ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Největším trhem s diamantovými klenoty zůstávají USA, kde se prodá zhruba polovina všech celosvětově vyrobených diamantových šperků. Rok 2016 Spojeným státům přinesl historický rekord. Tržby v tomto oboru poprvé přesáhly 40 miliard dolarů, což je meziročně nárůst o 4,4 procenta. USA jsou tak nejrychleji rostoucím trhem.

De Beers očekává, že celosvětová poptávka po diamantových špercích zaznamená mírný růst i v roce 2017. Hlavním tahounem budou Spojené státy a rostoucí tržby v Číně a Indii. Nedávná měnová reforma v Indii, kde byla ukončena platnost dvou bankovek s nejvyšší hodnotou, způsobila v této zemi podle De Beers méně závažné problémy, než se očekávalo. Poptávka po diamantech se v letošním prvním čtvrtletí po krátkodobém výkyvu vrátila k normálním hodnotám.

Zájem Čechů výrazně vzrostl i u klenotů s velmi vzácnými přírodně zbarvenými diamanty. Tržby meziročně vzrostly téměř o pětinu. „Češi kupují hodnotné klenoty s diamanty jako spolehlivý dlouhodobý investiční nástroj. Zájem vzrostl na takovou úroveň, že do investičních šperků zasazujeme i žluté, modré, zelené a růžové diamanty. Cena těchto kamenů roste nejrychleji díky jejich vzácnosti. Jen jeden z 10.000 vytěžených diamantů je výrazně barevný. Růžové za posledních osm let zhodnotily téměř na trojnásobek,“ dodal Ryšavý.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Tržby za diamantové klenoty jsou na rekordu. Lidé za ně ročně dávají téměř 2 biliony korun Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

  Společnost ·

  Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

 2. ECB uzavře dvě italské banky

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

 3. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

  Společnost ·

  Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.