Travel Service zrušil nákup jediného Boeingu Dreamliner v Česku

Travel Service a.s., konkurent ČSA a provozovatel charterových a nízko-nákladových letů pod značkou Smart Wings, zrušil plánovaný nákup Boeingu 787 Dreamliner. Zrušení potvrdil bez udání důvodů výrobce letadla.

Boeing ztratil zakázku na dodávku Dreamlineru 787 ve čtvrtek, řekl Zet mluvčí Boeing v Londýně Daniel Mosely. Mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková nejdříve nemohla informaci potvrdit a pak nezvedala mobilní telefon.

Mosely nechtěl komentovat důvody pro zrušení, ani to, zda ze zrušení pro Travel Service vyplývají sankce. Objednávka Travel Service byla jediná zakázka na Dreamliner z České republiky. Další objednávky ve střední Evropě jsou od polské společnosti Lot, řekl Mosely.

Dreamliner měl postupně nahradit stávající modely Boeing 757 a 767. Především má ale konkurovat Airbusu A305. V roce 2013 létalo ve světě asi 50 letounů tohoto typu, některé z nich však měly technické potíže s bateriemi, kterým hrozilo vznícení. Americký Federální úřad pro letectví v lednu po sérii incidentů s vadnými bateriemi zakázal provoz všech letadel. V dubnu se letadla mohla vrátit do provozu poté, co by schválen nový systém ochrany baterií.

7. srpna Boeing oznámil, že společnost a Travel Service finalizovali objednávku na tři letadla Boeing 737 Max8, která podle ceníkové ceny představuje nákup za 302 millionů dolarů. Tento záměr byl ale oznámen už v červnu na Pařížské Air Show a se zrušením zakázky na Dreamliner nesouvisí, řekl Mosely.

Travel Service je největším provozovatelem charterových letů v České republice a Slovensku, a operuje také v Maďarsku a Polsku. Kromě charterových letů provozuje Travel Service od roku 2004 také pravidelné linky pod obchodní značkou SmartWings a od roku 2007 nabízí i privátní charterové lety. V současné době podle amerického výrobce provozuje, mimo jiné, 28 Boeingů 737 nové generace. Tento počet zahrnuje jak letadla nakoupená přímo od Boeingu, tak pronajaté stroje.

Travel Service zrušil nákup jediného Boeingu Dreamliner v Česku Foto: wikipedia.org

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.