Toyota chce do roku 2050 přestat prodávat benzinová vozidla

Japonská automobilka Toyota plánuje, že do roku 2050 nebude prodávat skoro žádná běžná benzinová vozidla. Drtivou část odbytu by měly tvořit hybridní vozy a auta na palivové články. Podle agentury AP to vyplývá ze sdělení automobilky, která dnes představila nové cíle ochrany životního prostředí. Toyota, která soupeří s německým koncernem Volkswagen o pozici největšího prodejce aut na světě, své plány zveřejnila v době, kdy se její evropský konkurent potýká se skandálem kvůli manipulaci s hodnotami emisí u jeho naftových aut.

Japonská automobilka sdělila, že má v plánu do roku 2050 snížit průměrné emise jí vyráběných aut o zhruba 90 procent ve srovnání s hodnotami z roku 2010. Kromě toho plánuje, že kolem roku 2020 bude prodávat více než 30 000 aut s palivovými články ročně. Roční prodeje hybridních aut značky Toyota by měly do roku 2020 dosáhnout 1,5 milionu vozů.

Toyota také slíbila snížit emise oxidu uhličitého vznikající při výrobě do roku 2030 na zhruba třetinu ve srovnání s rokem 2001. Pomoci jí k tomu má energie z obnovitelných zdrojů a technologie na bázi vodíku, které automobilka hodlá vyvinout.

„Možná si myslíte, že 35 let je dlouhá doba," řekl podle agentury Reuters novinářům Kijotaka Ise z vedení automobilky. „Pro výrobce aut je ale dost neobvyklé představit si, že všechny spalovací motory zmizí." Nějaká auta od Toyoty s benzinovými motory zůstanou na méně rozvinutých trzích, jejich počet podle Iseho ale nebude velký.

Elektrické vozy nejsou součástí firemní vize Toyoty, upřesnili dnes podle AP představitelé automobilky. Její strategie je tak podle AP v rozporu s konkurenty jako je japonský Nissan, které naopak na tuto technologii sázejí.

Toyota, která soupeří s německým koncernem Volkswagen o pozici největšího světového prodejce aut na světě, své plány zveřejnila v době, kdy se její evropský konkurent potýká se skandálem kvůli nepravdivému vykazování výsledků naměřených hodnot emisí u jeho naftových aut. Volkswagen v letošním prvním pololetí překonal Toyotu v prodeji vozů a jeho automobily se tak vůbec poprvé v historii staly nejprodávanějšími na světě. Podle analytiků si ale kvůli skandálu nedávno získanou pozici možná nedokáže udržet.

 

 

Zdroj: ČTK

Toyota chce do roku 2050 přestat prodávat benzinová vozidla Foto: Nils Versemann / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Twitter propustí osm procent svých zaměstnanců

    Byznys ·

    Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v dnešním sdělení. Pro…

  2. Amazon spustil obchod s rukodělnými výrobky

    Byznys ·

    Americký internetový obchod Amazon minulý týden spustil online obchod s ručně vyráběným zbožím. Zatím v něm nabízí asi 80 tisíc výrobků od pěti tisíc prodejců z 60 zem…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.