Toyota a Mazda vybudují montážní závod v Alabamě

Japonští výrobci automobilů Toyota Motor a Mazda Motor investují 1,6 miliardy dolarů (34,2 miliardy korun) do výstavby montážního závodu v americkém státě Alabama. Ve čtvrtek o tom informovaly automobilky, které tak potvrdily předchozí informace od zdrojů. Oznámení lze považovat za triumf prezidenta Donalda Trumpa, který už dlouho vybízí firmy k budování výrobních kapacit na území Spojených států a současně jim vyhrožuje cly na dovoz do USA.

Závod ve městě Huntsville by měl postupně zaměstnat až 4000 lidí a ročně vyrábět asi 300 000 vozidel. Provoz má zahájit do roku 2021, informovala agentura Reuters.

Závod bude vyrábět modely Toyota Corolla a sportovně-užitkové vozy Mazda. Toyota původně chtěla vyrábět osobní automobily Corolla pro americký trh v Mexiku, vysloužila si ale tvrdou reakci prezidenta Trumpa, který pohrozil vysokými cly.

Alabama poskytne automobilkám daňové pobídky. Jejich výše zatím není známá. Podle zdrojů by podpora od státu mohla být na několik let a bude blízko jedné miliardy dolarů. Z amerických států je Alabama pátým největším producentem osobních a lehkých užitkových aut.

Toyota a Mazda oznámily plány na výstavbu nové továrny v USA v srpnu. Toyota uvedla, že by do nového závodu chtěla přesunout výrobu modelu Corolla z Kanady. Toyota má v osmi státech USA deset montážních závodů, v Alabamě má velkou továrnu na výrobu motorů.

V současné době se poptávka po automobilech na americkém trhu snižuje. Prodej nových aut v USA loni poprvé od roku 2009 klesl, a to o 1,8 procenta na 17,2 milionu. Očekává se přitom, že letos bude sestupný trend pokračovat.

 

 

Zdroj: ČTK

Toyota a Mazda vybudují montážní závod v Alabamě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čínská ekonomika loni nejspíš stoupla o 6,9 %

  Byznys ·

  Čínská ekonomika loni pravděpodobně stoupla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,7 procenta. Podle tisko…

 2. 10 trendů digitálního marketingu v roce 2018

  Byznys ·

  Technologie se každým rokem zdokonalují. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím ve světě digitálního marketingu. Společnost Sherpas zveřejnila deset trendů v této oblast…

 3. Mobilní internet LTE loni zrychlil až o třetinu

  Byznys ·

  Během loňského roku stoupla až o třetinu průměrná rychlost internetu v mobilních sítích. Nejrychlejší síť LTE měl Vodafone. Jeho rychlost meziročně vzrostla o 25 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.