Tour de France: Tři týdny, dvě kola a málo peněz

Přestože patří Tour de France každoročně mezi největší sportovní události a náročností se jí může rovnat pouze málo sportovních akcí, nijak se tato fakta nepromítají na finančních odměnách jezdců. Za tři týdny strávené v sedle totiž i vítěz „Staré dámy“ vydělá pouhý zlomek toho, co například tenisové hvězdy za jeden turnaj.

Při pohledu na platy profesionálních cyklistů společně s představami, co vše absolvují během třítýdenních etapových závodech, musí být každému jasné, že cyklistika se opravdu pro peníze dělat nedá. Výrazným finančním přínosem pro závodníky na třítýdenních závodech jsou tak odměny za držení barevného trikotu, každý za prvenství v určité disciplíně. Držitel toho nejdůležitějšího inkasuje za každý den 500 euro a pokud ve žlutém dorazí až do cíle, rozdělí si jeho tým odměnu půl milionu eur. Majitel zeleného trikotu za nejvíce bodů v bodovací soutěži, nebo puntíkatého za nejlepšího vrchaře pak v cíli dostane 25 tisíc eur, za každý den pak 300 eur. Muž v bílém trikotu, který obleče nejlepší mladý závodník, má pak denní odměnu shodnou jako vrchaři a sprinteři, v cíli ale inkasuje o pět tisíc eur méně.

Odměňován není pouze držitel jednoho z trikotů, ale také například „největší bojovník“, tedy ocenění udělované po každé etapě. Jezdec, zvolený organizátory a novináři, si pak přijde na 2000 euro, největší bojovník celé Tour získá desetinásobek. Odměny jsou udělovány i za prvenství na sprinterských nebo vrchařských prémiích, sprinteři inkasují 1 500 euro, vrchaři podle obtížnosti od 200 do 800 euro. Nejvyšší odměnou, kterou si lze odvézt z hor, je „Suvenýr Henri Desgrange“. Cena pro prvního závodníka na nejvýše položeném místě celé Staré dámy činí 5 000 euro. Finanční ocenění čeká i na prvních 20 závodníku v cíli etapy, ti si rozdělí částky od 300 do 11 000 euro, nejlepší tým v součtu časů získá 50 000 euro.

Dle britského deníku The Telegraph by například měsíční plat některých fotbalistů stačil na roční rozpočet menších týmů světového okruhu World Tour a většiny týmů nižší úrovně UCI Continental. Toto ale neplatí jen o fotbale, mnohonásobně vyšší částky vydělává většina sportovních hvězd, největší rozdíly jsou patrné především ve srovnání s boxery, golfisty a tenisty. Například Roger Federer si během minulého Wimbledonu přišel na 2,2 milionu liber za pouhých 11 hodin a 37 minut strávených na kurtu. Zatímco švýcarský tenista za hodinu hry vydělal více než 189 tisíc liber, vítěz Tour de France by se na tuto částku dostal až po více než 1 400 kilometrech v sedle.

 

 

Zdroj: The Telegraph, YRN

Tour de France: Tři týdny, dvě kola a málo peněz Foto: Radu Razvan / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Shoda s USA a Evropou je podle Merkelové důležitá

  Společnost ·

  Je důležité, aby se Evropa nadále snažila hledat shodu se Spojenými státy, je přesvědčena Angela Merkelová. I přes spory jde stále o klíčového partnera, řekla německá …

 2. Trump pozval Putina na návštěvu USA

  Společnost ·

  Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton prostřednictvím svého ruského protějšku odeslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi oficiální pozvání k návštěvě Spoje…

 3. Zisk Unipetrolu v pololetí klesl o polovinu

  Byznys ·

  Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 3,2 miliardy korun. Vliv mělo pojistné plnění, které vylepšilo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.