Top miliardáři 2017: Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, Babiš si pohoršil o deset miliard

Týdeník Euro vydal novou publikaci Top miliardáři 2017. Ta se zaměřuje na vůbec nejbohatší lidi České republiky. Nejmovitějším Čechem zůstává téměř stoprocentní vlastník skupiny PPF Petr Kellner. Meziročně si polepšil o 40 miliard korun. Jeho celkový majetek pak dosahuje na 235 mld. Kč. Druhé místo obhájil Andrej Babiš se svým holdingem Agrofert. Bývalý ministr financí si ovšem pohoršil o deset miliard korun na 111 miliard korun.

Kellner zlepšil výsledky hospodaření především díky skupině Home Credit, které se dařilo na ruském a čínském trhu. PPF rovněž zbohatlo na výhodném prodeji aktiv nebo na téměř bezplatném získání polovičního podílu v německé energetické skupině LEAG.

Na druhém místě nejbohatších Čechů skončil Andrej Babiš, který si pohoršil o deset miliard na současných 111 miliard Kč. Důvodem jsou menší výdělky holdingu Agrofert. Propad ziskovosti rovněž zasáhl nejziskovější podnik v Babišově impériu. Konkrétně jde o německou chemičku SK Piesteritz. 

V žebříčku následuje trojice miliardářů Karel Komárek, Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Jejich majetek se pohybuje blízko hranice 50 miliard korun. Křetínský s Tkáčem si přitom výrazně polepšili díky transakci z poslední doby s ohledem na kapitálový vstup australských fondů a prodeje podílu skupiny J&T. To ve svém důsledku umožnilo přesněji stanovit hodnotu energetického a průmyslového holdingu včetně majetku jeho akcionářů.

Výrazný růst svého majetku vykázal rovněž šestý nejbohatší Čech. Konkrétně pak jde o Radovana Vítka. K výraznějším výdělkům mu napomáhá současný developerský boom, jenž táhne růst evropské ekonomiky a nízké úrokové sazby. Přetlak peněz na finančním trhu navíc přímo vybízí k nákupu komerčních nemovitostí na úvěr. Hodnotu Vítkova majetku Euro.cz odhaduje na zhruba 40 miliard korun.

 

 Článek obsahuje pouze úryvky z informací týdeníku Euro.cz, které jsme odvysílali na rádiu Zet. Více informací se dočtete v playeru výše. 

 

Zdroj: Euro.cz, Zet

Top miliardáři 2017: Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, Babiš si pohoršil o deset miliard Foto: MAFRA PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia: Petr Kellner

reklama

Další články

  1. Gazprom zvýšil o 11 % dodávky plynu do Evropy

    Byznys ·

    Export ruského plynu do Evropy a Turecka v prvních třech čtvrtletích letošního roku stoupl o 11 procent na 141,2 miliardy krychlových metrů. V pondělí o tom podle agen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.