TOP deset nejmocnějších žen světa

Do čela největších světových společností, mezinárodních institucí a politického dění se stále ve větší míře dostávají ženy. Které z nich patří globálně k těm nejmocnějším a s čím se aktuálně potýkají? V souvislosti s aktuálním žebříčkem nejmocnějších žen, který vypracoval magazín Forbes, vám představujeme deset z nich. 

1. Angela Merkelová, německá kancléřka

Zdroj: 360b / Shutterstock.com

Německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU/CSU) musela čelit v souvislosti s uprchlickou krizí velkému tlaku za to, že se stavila na stranu běženců. V rámci uprchlické krize tak miliony z nich pustila přes německé hranice. Nepostavila se tak do řady populistů, jež z uprchlické krize sbírali preferenční body. Kvůli tomu ovšem ztratila i řadu svých vlastních příznivců.

 

2. Hillary Clintonová, bývalá demokratická kandidátka na prezidentku USA

Zdroj: Joseph Sohm / Shutterstock.com

Američtí demokraté si zvolili za hlavní kandidátku na americkou prezidentku Hillary Clintonovou. Ta ovšem ve vyrovnaném boji podlehla silnému protivníkovi a republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. Uvidíme, zdali šlo o poslední slovo této ambiciózní ženy? Clintonová rovněž v minulosti zastávala funkci ministryně zahraničí (2009 – 2013). Mezi lety 1993 až 2001 byla první dámou za vlády tehdejšího prezidenta Billa Clintona.

 

3. Janet Yellenová, předsedkyně Rady guvernérů Federálního rezervního systému (Fed)

Zdroj: www.flickr.com

Všechny oči ekonomů upínají pozornost na rozhodnutí předsedkyně americké centrální banky. V současnosti napjatě očekávají, kdy Fed přistoupí k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Britské referendum o vystoupení z EU ovšem tuto možnost na určitý čas podle mnohých analytiků prodloužilo. Yellenová má v čele americké centrální banky zásadní vliv na chod celosvětové ekonomiky.

 

4. Melinda Gatesová, spoluzakladatelka firmy Microsoft a spoluzakladatelka Nadace Billa a Melindy Gatesových

Zdroj: www.flickr.com

Manželka počítačového průkopníka a zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Společně s ním patří k největším filantropům na světě.

 

5. Mary Barra, výkonná ředitelka General Motors

Zdroj: www.flickr.com

Tato žena má na starosti řízení společnosti jednoho z největší světových výrobců automobilů. Ten zaměstnává po celém světě přes 204 tisíc zaměstnanců. Historicky je navíc první ženou, která se postavila do čela General Motors. V roce 2014 musela podle serveru Roklen24 nést zodpovědnost za nehody související s vadnými zapalovači.

 

6. Christine Lagardeová, generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF)

Zdroj: ID1974 / Shutterstock.com

Lagardeová je francouzskou pravicovou političkou a členkou strany Unie pro lidové hnutí. V rámci funkce ředitelky MMF nese velkou zodpovědnost za agendu týkající se měnové spolupráce a půjček, prostřednictvím nichž podporuje státy. Lagardeová se musí rovněž vypořádat se zadluženým Řeckem.

 

7. Sheryl Sandbergová, provozní ředitelka Facebooku

Zdroj: commons.wikimedia.org

Na pozici provozní ředitelky společnosti Facebook pracuje Sandbergová již od roku 2008. Předtím zastávala pozici viceprezidentky pro společnost Global Online Sales and Operations ve společnosti Google. V roce 2012 ji časopis Time zařadil do žebříčku 100 nejvlivnějších osobností světa. V magazínu Forbes si nyní polepšila a posunula se rovnou do první desítky. 

 

8. Susan Wojcickiová, výkonná ředitelka společnosti YouTube, U.S.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Susan Wojcickiová v roce 1998 pronajala společně s jejím manželem garáž dvěma mladým inovátorům. Garáž pronajali zakladatelé společnosti Google Larry Page a Sergey Brin. V roce 1999 se Wojcickiová stala první marketingovou manažerkou Google. V současnosti vede nejznámější multimediální portál YouTube.com. 

 

9. Meg Whitmanová, výkonná ředitelka společnosti HP, U.S.

Zdroj: www.flickr.com

Whitmanová dosáhla podle serveru iHned.cz vrcholu své manažerské kariéry v roce 2011 ve svých 55 letech. Správní rada technologické firmy Hewlett Packard ji totiž dosadila do vedení společnosti. Stalo se tak přitom rok poté, co jí nevyšla republikánská kandidátka na post guvernéra státu Kalifornie. 

 

10. Ana Patricia Botinová, předsedkyně španělské banky Santander

Zdroj: commons.wikimedia.org 

Botinová byla v roce 2014 nominovaná předsedkyní španělské banky Santander. Stala se tak v pořadí čtvrtou osobou z její rodiny, která tento post zastávala. Banka Santander je přitom vůbec největší bankou eurozóny. 

 

 

Zdroj: Forbes.com, Zet

TOP deset nejmocnějších žen světa Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. Deset prvních zaměstnanců Applu. Kde jsou dnes?

    Byznys ·

    Jméno Steve Jobs se nesmazatelně pojí k technologické společnosti Apple. Tento muž představoval hnací sílu, která transformovala Apple v jednu ze světově nejcennější t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.