TOP 10 nejdražších měst světa

Světový vydavatel analýz The Economist Intelligence Unit sestavil žebříček nejdražších měst světa. Na jeho špici figurují dvě asijská města. Na rozdíl od těch evropských si tam lidé musí připlatit za rekreaci a zábavu více peněz. Nejdražšími evropskými městy jsou podle statistik serveru Statista švýcarský Curych a Ženeva. Tato města následuje francouzská Paříž. 

Celosvětový index nákladů na bydlení porovnává 400 individuálních cen v oblasti 160 produktů a služeb. To přitom zahrnuje jídlo, pití, oblečení, výrobky pro domácnost, ceny za pronájem, ceny za dopravu atak dále.

Singapur se na čele žebříčku TOP 10 nejdražších měst světa drží čtyři roky po sobě. Na špičce zůstává rovněž Hongkong, kterého stíhá švýcarský Curych.

Podle nejnovějšího průzkumu se do žebříčku navrátila japonská města Tokio a Osaka. Japonské hlavní město se vrátilo do žebříčku deseti nejdražších měst poté, co se posunulo nahoru o sedm příček. Do roku 2012 bylo přitom považováno za vůbec nejdražší metropoli světa. K návratu Tokia do první desítky přispělo oživení japonského jenu.

Co se týče Evropy, tak ve společnosti nejbohatších metropolí figurují čtyři města. V Curychu a Ženevě klesly náklady na bydlení. I navzdory tomu ovšem tato města zůstávají nejdražšími na světě. O sedmou pozici se společně s Ženevou dělí francouzská metropole Paříž. Ta figuruje v žebříčku top deseti nejdražších měst po dobu 15 let. Je tomu tak i navzdory sníženým nákladům na bydlení. Život v Paříži je oproti americkému New Yorku o 7 procent dražší. Před pěti lety byl o 50 %. 

Ze Severní Ameriky je to pouze New York, kdo se může chlubit nejdražšími cenami. Vzhledem k mírnému oslabování amerického dolaru New York obsadil deváté místo. Oproti loňskému roku si tak pohoršil o dvě pozice. Skutečnost pojící se k dolaru negativně postihla i další americká města.  

 

Zdroj: Statista

 

 

Zdroj: The Economist Intelligence, Statista

TOP 10 nejdražších měst světa Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Lufthansa dosáhla v pololetí rekordního zisku

  Byznys ·

  Německá letecká firma Lufthansa zaznamenala v prvním pololetí rekordních výsledků. Očištěný provozní zisk se téměř zdvojnásobil na 1,04 miliardy eur (27,2 miliardy kor…

 2. Česko chrání před hackery nový úřad

  Společnost ·

  Svoji činnost odstartoval v úterý v Brně Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten se novelou zákona vyčlenil z Národního bezpečnostního úřad…

 3. Maduro čelí sankcím ze strany USA

  Byznys ·

  Uspořádání nedělních voleb do nového Ústavodárného shromáždění donutilo Spojené státy americké k uvalení sankcí na prezidenta Venezuely Nicoláse Madura. V pondělí o to…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.