TOP 09 vyzývá vládu ke zjednodušení čerpání dotací z EU

TOP 09 ve středu vyzvala vládu, aby zjednodušila pravidla pro čerpání dotací z fondů Evropské unie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by podle opoziční strany měl vytvořit pracovní skupinu, v níž budou zastoupeni i ředitelé operačních programů a žadatelé o evropské peníze, která by našla způsob pro omezení byrokracie. Bez zjednodušení systému hrozí to, že se nepodaří vyčerpat peníze přidělené Česku, řekla novinářům poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Máme mimořádně špatný monitorovací systém. Je mimořádně komplikovaný a požaduje po žadatelích to, co po nás mnohdy nežádá Evropská unie,“ řekla Langšádlová. Čeští žadatelé podle ní musí dostát požadavkům sedmdesátistránkového dokumentu, zatímco ve Skotsku je pro udělení stejné dotace potřeba naplnit podmínky patnáctistránkového textu.

„V tuto chvíli varuje i Evropská komise Českou republiku před tím, že bude mít velké problémy s čerpáním. Ve srovnání se všemi zeměmi střední Evropy jsme na tom zdaleka nejhůře,“ řekla Langšádlová. Poslankyně varovala, že pokud se nepodaří peníze vyčerpat, může to ovlivnit i to, kolik peněz bude Česku přiděleno v dalším programovacím období po roce 2020.

Pro roky 2014 až 2020 mělo Česko z fondů EU přiděleno 609,9 miliardy korun. Do konce loňského roku byly schváleny projekty za 87 miliard korun, z toho 29 miliard už bylo z evropských fondů proplaceno. Schválené projekty tak odpovídají zhruba 14 procentům celkové částky, zatímco v předchozím období byly po třech letech čerpání z fondů schváleny projekty, které pokrývaly 31 procent peněz vyčleněných pro Česko na celé sedmileté období.

O tom, že Česko nevybírá z evropských fondů dost peněz, mluvila v březnu i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Vyjádřila tehdy přesvědčení, že se letos čerpání prostředků z EU zrychlí. Jedním z důvodů nižšího čerpání v minulosti podle ní byla i skutečnost, že stát poskytoval víc národních dotací, o něž bylo jednodušší žádat než o ty evropské.

 

 

Zdroj: ČTK

TOP 09 vyzývá vládu ke zjednodušení čerpání dotací z EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.