Útočník v Mnichově zastřelil nejméně devět lidí

Nejméně devět lidí dnes zemřelo a mnoho dalších bylo zraněno při střelbě v obchodním středisku Olympia na severozápadě Mnichova. Policie prošetřuje, zda jeden z mrtvých nepatří mezi pachatele útoku. Podle českého generálního konzula Milana Čoupka zřejmě mezi oběťmi není žádný Čech. Policie stále pátrá po střelcích a mluví o „bezprostřední teroristické situaci“. Podle mluvčího mnichovské policie Petera Becka zatím nejsou žádné indicie, že šlo o islamistický atentát, upozornil ale, že vyšetřování je teprve na začátku.

České ministerstvo zahraničí rozeslalo zhruba 80 Čechům v systému dobrovolné registrace cestovatelů pro Německo textovou zprávu o dnešní střelbě v nákupním centru v Mnichově. K dispozici je nouzová linka na mnichovský konzulát.

Střelba vypukla krátce před 18:00 středoevropského času. Policie poté okolí obchodního střediska nedaleko olympijského areálu na severozápadě města uzavřela a vyzvala obyvatele města, aby zůstali v domovech a nevycházeli na ulici. Vychází z toho, že pachatelé střelby byli až tři a že jsou na útěku. „Situace je nepřehledná! Vyhněte se veřejným místům,“ uvedla policie.

V berlínském kancléřství vzniká po střelbě krizový štáb, v sobotu se má pod vedením kancléřky Angely Merkelové sejít bezpečnostní rada státu. Ministr vnitra Thomas de Maiziére zrušil svou dovolenou ve Spojených státech. Bavorský premiér Horst Seehofer svolal na sobotu kvůli Mnichovu mimořádné zasedání zemské vlády.

Po střelbě se zastavil v Mnichově provoz celého metra i některých linek tramvají a autobusů. Policie následně nařídila evakuaci hlavního železničního nádraží a vyzvala řidiče, aby opustili dálnice ve směru do Mnichova, aby umožnili příjezd speciálních jednotek. Mnichovské letiště zachovalo normální provoz. Český dopravce RegioJet, který ve spolupráci s Deutsche Bahn provozuje autobusy na trase Praha - Mnichov, přesunul s ohledem na uzavření centra města zastávku svých spojů na mnichovské letiště.

Po dnešním útoku zpřísnily ostatní německé spolkové země bezpečnostní opatření. Policie v Düsseldorfu, kde je nyní porýnské posvícení, zařadila do výzbroje samopaly. Ve Stuttgartu jsou v ulicích posílené hlídky.

Česká policie kvůli dnešní střelbě v Mnichově preventivně posiluje počty policistů v obchodních centrech. České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Policie podle něj posílí i hlídky na hranici. Ministr ale nemá informace o tom, že by útok hrozil také v Česku.

Rovněž Rakousko vyhlásilo pohotovost pro členy své zvláštní policejní jednotky. Ve spolkových zemích, které sousední s Německem, navíc přijalo dodatečná bezpečnostní opatření, jejich povahu úřady nesdělily.

Americký prezident Barack Obama v souvislosti s dnešní střelbou v Mnichově přislíbil Německu veškerou pomoc, jakou bude země potřebovat. Britský ministr zahraničí Boris Johnson je událostí šokován a vyjádřil soucit s oběťmi násilí. „Barbarský útok v Mnichově znovu potvrzuje, v jak nebezpečném světě žijeme. Soucítím s našimi bavorskými sousedy,“ uvedl na twitteru ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Po útoku v obchodním centru se objevily zprávy i o dalších místech střelby, tentokrát v centru. Podle policie jde ale zřejmě o falešné poplachy, které vznikly kvůli panice. Pohotovost v centru ale odvolána nebyla, neboť situace je zde kvůli panice nepřehledná.

 

 

Zdroj: ČTK

Útočník v Mnichově zastřelil nejméně devět lidí Foto: ČTK/DPA/Felix Hörhager

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.