Útočník na pařížskou policejní stanici se hlásil k Islámskému státu

Policie na severu Paříže ve čtvrtek zastřelila muže, který zaútočil s řeznickým sekáčkem a falešnými výbušninami na policejní stanici. Podle prokurátora Françoise Molinse u sebe měl mobilní telefon, list papíru s vlajkou organizace Islámský stát (IS) a ručně psaný text v arabštině. Také vykřikoval „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký). Případu se proto ujala protiteroristická brigáda a tajná služba, dodal prokurátor.

Útočníkem byl podle policie dvacetiletý marocký džihádista Salah Alí, který byl v roce 2013 zapleten do jedné loupeže na jihu Francie. V textu kromě jiného vysvětlil svůj čin jako pomstu za útoky, které vede Francie se spojenci proti islamistům v Sýrii. Policie pátrá, kdy a odkud do Paříže přijel a kde zde bydlel.

Čtvrteční incident se udál přesně rok po vraždění islamistů v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Odehrál se v 18. pařížském obvodu ve čtvrti Goutte-d'Or, která patří k oblastem s nejvyšším podílem přistěhovalců ve francouzské metropoli. Podle zdrojů AFP zaútočil muž na příslušníky policie stojící před stanicí a pokusil se dostat do budovy. Svědek citovaný agenturou AFP prý zaslechl „dva až tři výstřely“.

Rozhlasová stanice France Info uvedla, že útočník měl na sobě pás s dráty, na němž mohla být upevněná výbušnina. Přivolaný tým pyrotechniků ale podle francouzských médií zjistil, že se jedná o atrapu. „Zařízení neobsahovalo výbušniny,“ potvrdil agentuře AFP mluvčí ministerstva vnitra.

Server 20 minutes uvedl, že útočník mohl mít přinejmenším jednoho společníka, kterého policisté zadrželi. Zprávu úřady nepotvrdily.

Kromě ulice, kde se incident odehrál, uzavřela pařížská policie také část dvou linek metra i některé školy ve čtvrti Goutte-d'Or. Mimo provoz byla v souvislosti s incidentem také lanovka vedoucí k turisty oblíbené bazilice Sacré-Coeur ve čtvrti Montmartre, která rovněž leží v 18. pařížském obvodu. Obyvatele okolí místa činu policisté vyzvali, aby zavřeli okna a nevycházeli na balkony.

K incidentu došlo v den prvního výročí teroristického útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 lidí. Následně loni v lednu zahynulo při atentátech dalších pět lidí a policie zastřelila tři útočníky.

Na místo útoku dorazil ministra Bernard Cazeneuve, který se na nádvoří pařížské policejní prefektury spolu s prezidentem Françoisem Hollandem účastnil vzpomínkové akce na loňské lednové teroristické útoky.

 

Zdroj: ČTK

Útočník na pařížskou policejní stanici se hlásil k Islámskému státu Foto: Twitter.com/Anna Polonyi

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.