Útok v Istanbulu je nejhorším atentátem na letišti v historii

Sebevražední atentátníci zabili v úterý večer na Atatürkově letišti v Istanbulu 41 lidí a dalších přes 230 osob zranili. Jedná se o nejhorší útok na mezinárodní letiště v historii. Podle informací istanbulského guvernéra je většina obětí turecké národnosti, nejméně 13 z obětí jsou cizinci. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi. 

Tři sebevražední  útočníci, jejichž totožnost je stále neznámá, se odpálili v úterý večer v blízkosti vchodu na Atatürkovo letiště v Istanbulu. Před explozemi se střílelo. Podle videa, které koluje na sociálních sítích, se zřejmě jeden z atentátníků odpálil až poté, co jej postřelil policista a on spadl na zem.

K odpovědnosti za nejhorší atentát na letišti v historii se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale útok připisuje organizaci Islámský stát (IS).

Istanbulský guvernér dnes v poledne oznámil, že počet obětí vzrostl na 41. Údaj nezahrnuje tři sebevražedné atentátníky, kteří při masakru rovněž zemřeli. Počet zraněných guvernér oficiálně zvýšil na 239, z toho 130 lidí je stále v nemocnicích.

Úřady dosud identifikovaly 37 obětí, devatenáct těl již bylo předáno rodinám. Mezi cizinci je pět občanů Saúdské Arábie, dva Iráčané, Tunisan, Uzbek, Číňan, Íránec, Ukrajinka a Jordánec. Tři z obětí mají dvojí občanství.

Některé země zpřísnily bezpečnostní opatření na letištích. Například v USA poslaly úřady více ozbrojených hlídek na letiště v New Yorku. Také česká policie zvýšila počty hlídkujících policistů, psovodů a specialistů na vyhledávání výbušnin na letištích v Praze, Brně a Ostravě. Policisté věnují zvýšenou pozornost letům a cestujícím mířícím z Česka do Istanbulu i opačným směrem.

 

 

Zdroj: ČTK

Útok v Istanbulu je nejhorším atentátem na letišti v historii Foto: ČTK/AP/Emrah Gurel

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.