Útok na syrskou základnu stál USA 90 milionů dolarů aneb něco více o raketách Tomahawk

Minulý týden dvě americké válečné lodě vypustily 59 raket Tomahawk na syrskou leteckou základnu Šajrát. Tyto rakety figurovaly v každém vojenském konfliktu, kterého se od roku 1991 Spojené státy zúčastnily. Jedna přitom vyjde na 1,5 milionů dolarů (37,6 milionů korun).  

Raketa Tomahawk byla podle serveru The Independent vyvinuta v roce 1970. Za tu dobu prošla řadou různých vylepšení. Její dnešní konstrukce a devastující přesnost je ale neměnná od roku 1991, kdy byla použita ve válce v Perském zálivu. V nynější podobě raketa váží 1588 kilogramů a měří 6,1 metru. Z křižníků, torpédoborců a ponorek, které je nesou, jsou vrhány rychlostí 885 km/h.

K raketám je připoutána sada trhavin, která je připravena zničit cokoliv v místě dopadu. Také ale s sebou nesou celou řadu technologií: GPS a další mapové nástroje, satelitní připojení a navigační systém. Ten umožňuje raketě ve vzduchu vyčkat na zprávu o místě jejího dopadu.

Cena jedné rakety Tomahawk činí 1,5 milionů dolarů (37,6 milionů korun). Jen za rakety vypálené na syrskou základnu tak daly Spojené státy 90 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Americká armáda ale vnímá, že vysoká cena této zbraně se vyrovná přesnosti, zničujícím důsledkům a symbolickému významu.

Příprava a vypálení Tomahawků je nákladný a pečlivý proces. Aktivace takového procesu je proto považováno za určitý symbol. 

Server Statista vypracoval tabulku, která odhaluje kdy, kde a kolik raket Tomahawk armáda Spojených států vypustila. Například ve válce v Perském zálivu to bylo 288 raket. O sedm let později na stejném místě v rámci operace Desert Fox zvýšili Američané počet vypuštěných Tomahawků na 415. Během operace Odyssey Dawn v Libyi zase armáda v průběhu konfliktu vypustila nejméně 112 raket. Nejvíce jich ale dopadlo během roku 2003 při invazi do Iráku, a to přes 800.

Zdroj: Statista, Independent 

Celkový součet všech vypálených Tomahawků od roku 1991 se ale nevyrovná počtu, který má armáda Spojených států připravenou v záloze. Předpokládá se, že americké námořnictvo má připraveno k použití na lodích po celém světě více než 3500 Tomahawků.

 

 

Zdroj: Statista, Independent, Zet

Útok na syrskou základnu stál USA 90 milionů dolarů aneb něco více o raketách Tomahawk Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.