Útok na nigerijský ropovod vytlačil nahoru ceny ropy

Ceny ropy v úterý vzrostly o více než čtyři procenta. Reagovaly na zprávu o útoku na nigerijský ropovod v jižní deltě Nigeru. Impuls k růstu trhům dalo také vyjádření saudskoarabského ministra energetiky, který vyvíjí tlak na snížení produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).  

Cena severomořské ropy Brent kolem vykazovala nárůst o 3,92 procenta na 46,17 dolaru za barel. Americká ropa WTI rostla rovněž zhruba o 4,02 procenta a prodávala se za 45,06 dolaru za barel. Techničtí analytici se domnívají, že na pořadu dne je korekce směrem nahoru po měsíčním pádu ceny.

Saudskoarabský ministr energetiky v neděli alžírské agentuře APS řekl, že je nutné, aby se OPEC dohodl na omezení těžby. „Trhy posilují zprávy o politickém tlaku na OPEC, aby dohodu uzavřel,“ sdělil agentuře Reuters analytik Tamas Varga z PVM Oil Asssociates.OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let. Konečná dohoda by měla být dojednána na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli rostoucímu převisu dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovní z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

 

 

Zdroj: ČTK

Útok na nigerijský ropovod vytlačil nahoru ceny ropy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.