Tok investic se podle OECD kvůli daňové reformě v USA propadl

Daňová reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa způsobila velké narušení globálního toku investic. Spojené státy v prvním čtvrtletí poprvé od roku 2005 přinesly více peněz domů, než kolik poslaly ven. Vyplývá to ze studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Odliv globálních přímých zahraničních investic v prvním čtvrtletí klesl o 44 procent na 136 miliard USD (tři biliony Kč). Podle OECD to bylo z velké části způsobeno změnou u Spojených států, u kterých byly zaznamenány negativní zahraniční investice, což vlastně znamená, že americké společnosti přinesly zpátky domů více peněz, než kolik poslaly do zahraničí.

"Spojené státy jsou obvykle největším zahraničním investorem na světě. Takže když udělaly změnu na negativní, má to velký dopad na globální tok," uvedla statistička investiční divize OECD Maria Borgaová. Dodala, že dlouhodobý dopad tohoto obratu je těžké odhadnout, ale mohl by být výrazný a dlouhotrvající.

Zákon o snížení daní v USA byl schválen v prosinci. Sazba daně ze zisku firem se podle něj snížila na 21 procent z 35 procent a zavedla pro nadnárodní firmy jednorázovou daň pro zisky, které nechají v zahraničí. Americké firmy tak přivedly zpět do země o 145 miliard USD více, než kolik investovaly v zahraničí.

Po propadu amerických investic se v prvním čtvrtletí největším investorem v zahraničí stalo Japonsko, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Tok investic se podle OECD kvůli daňové reformě v USA propadl Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin pozval Trumpa na návštěvu Moskvy

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa do Moskvy. Oba jsou na setkání připraveni, musí však k němu být vytvořeny vhodné podmínky. Š…

  2. KLDR předala USA ostatky padlých vojáků

    Společnost ·

    Severní Korea v pátek předala Spojeným státům část pozůstatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-53. Informoval o tom Bílý …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.