Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne

Krymská anexe nebude na pořadu témat summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve všem ostatním je prý ale ruský vůdce ochoten hledat kompromisy. Vrcholná schůze obou prezidentů se uskuteční za dva týdny v Helsinkách.

Peskov tlumočil radost Kremlu nad tím, že vztahy obou mocností jsou nyní intenzivnější. "Mezi Moskvou a Washingtonem existuje mnoho otázek, v nichž se stanoviska diametrálně liší. Politická vůle ale teď převážila a upevňuje se přesvědčení, že ani diskutabilní otázky nemají být překážkou navázání a rozšíření dialogu, a to i na nejvyšší úrovni," prohlásil Peskov.

O oteplení ale zatím ruský mluvčí nechce hovořit. "Nespěchejme. Nejdřív je třeba provést revizi rozporů a mrzutostí patrných v našich dvoustranných vztazích," řekl.

Pokud jde o problém Krymu, který Rusko před čtyřmi lety násilně obsadilo a anektovalo, pak se nekompromisní ruské stanovisko nijak nemění, vyplynulo z Peskovova prohlášení. "Ruský prezident už několikrát prohlásil, že Krym na programu (jednání) být nemůže a nikdy nebude, protože je nedílnou součástí Ruska," prohlásil mluvčí.

Všechny ostatní otázky jsou ale otevřeny ke hledání kompromisu, ujistil Peskov novináře. "Jde o konsensus, o hledání styčných bodů. Rusko je otevřeno dialogu a společnému hledání kompromisů," zdůraznil Putinův mluvčí.

Trump minulý týden americkým novinářům řekl, že chce s Putinem v Helsinkách mluvit o údajném ruském vměšování do amerických voleb, o dění na Ukrajině nebo o Sýrii. Odpovědi na otázku, zda plánuje uznat Krym jako součást Ruska, se vyhnul. Na nedávném summitu skupiny G7 v Kanadě Trump údajně prohlásil, že Krym je ruský, protože tam všichni mluví rusky. Podle amerických médií ale asi žertoval.

Rusko-americký summit se má uskutečnit v pondělí 16. července ve finském hlavním městě. Podle informace helsinských médií na místo už dorazily dva americké vládní speciály s úředníky a experty, kteří mají vrcholnou schůzku z americké strany připravit.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne Foto: Vladimir PUTIN; Zdroj: Alexander Khitrov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

    Tech ·

    Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

  2. Poslanci o rok odložili reformu financování škol

    Společnost ·

    Spuštění reformy financování regionálního školství bude nejspíš odloženo o rok na září 2019. Schválila to dnes Poslanecká sněmovna v rámci novely školského zákona. Odk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.