Tématem desáté české Noci vědců jsou Buňky pro vědu

Na desítkách míst v celé zemi se 26. září uskuteční Noc vědců, akce propagující vědu jako fenomén, i jednotlivé vědecké instituce. České vědecká centra i univerzity se tak připojují k celoevropskému festivalu vědy a techniky. Tématem desáté tuzemské Noci vědců jsou Buňky pro vědu.

„Slavíme malé jubileum tím, že jsme se opět rozrostli. V loňském roce měla Noc vědců 14 partnerů, letos jich má 23. Je vidět, že zájem o akci tohoto typu je. Zájem je i ze strany veřejnosti, loni Noc vědců navštívilo 31tisíc lidí, letos čekáme 35 tisíc návštěvníků,“ řekla dnes novinářům Markéta Čekanová, mluvčí plzeňského centra Techmania, které je národním koordinátorem akce.

Jejím cílem podle Čekanové je přiblížení vědy a techniky široké veřejnosti, ale především dětem a mladým lidem. „Měla by v nich probudit zájem, aby se o vědu, techniku, bádání a vědění nezajímali jen prostřednictvím televize, ale aby sami šli studovat a stali se vědci,“ uvedla.

Do Noci vědců se v tuzemsku zapojují univerzity, hvězdárny, planetária i výzkumné ústavy. Pro návštěvníky připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, hudební vystoupení i přístup tam, kde je běžně nepřístupno. ČEZ nechá návštěvníky nahlédnout do vodních elektráren Slapy, Orlík, Lipno I. či Dalešice nebo do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Goethův institut představí v Plzni vynálezy, které se dávno staly součástí každodenního života, ale někdo je musel vymyslet - čajový pytlík, džíny, kávový filtr, hmoždinky nebo gumové medvídky. Program všech účastníků Noci vědců je na www.noc-vedcu.cz.

 

Zdroj: ČTK

Tématem desáté české Noci vědců jsou Buňky pro vědu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.