Témata pro čerpání evropských dotací byla správná. Problém může být v tom, kdo peníze dostal

Tématům pro čerpaní evropských dotací Českou republikou v období 2007 až 2013 nelze nic vytýkat. Problémem může být spíše to, pro jaké typy projektů a jakým podnikatelům byly dotace uvolněny. Na rádiu Zet to řekl partner v daňovém a právním oddělení auditorské a poradenské společnosti Deloitte Luděk Hanáček. Podle něj ale na druhou stranu získalo podporu i mnoho projektů s pozitivním efektem pro budoucnost. 

„Největší odvětví, do kterého šlo nejvíce prostředků, je jednoznačně dopravní infrastruktura, jako jsou železnice nebo silnice. V pořadí druhý největší objem peněz byl vynaložen do oblasti životního prostředí a velká část prostředků šla na regionální rozvoj. Nemalé prostředky byly také alokovány na výzkum, vývoj a podporu podnikání. Pokud se tedy podíváme na témata a obsah, tak jim nelze vytýkat, že by nebyly nastaveny správně,“ řekl Hanáček.

Diskutovat lze podle Hanáčka nicméně o tom, na jaké projekty, jakým podnikatelům a na jaké typy podnikatelských činností byly dotace uvolněny. Na druhé straně stojí ovšem mnoho projektů, jež s pomocí dotací dokázaly pomoci podnikatelům nebo samotným občanům. U těchto projektů se podle Hanáčka v budoucnosti projeví pozitivní efekt.

Celková výše dotací pro Českou republiku ze strukturálních fondů na období 2014 až 2020 je už schválená. V tomto období by se však mělo Česko podle Hanáčka více zamyslet nad tím, jak evropské peníze využije.

„Není to ani tak otázka pouze těch dotačních pravidel a administrace samotné. Jedná se také o projekty, které jsou realizovány jenom formou financování dotacemi. Samozřejmě jde o připravenost projektů, o vytvoření projektové dokumentace, o získání všech povolení na projekty. Mezi ně patří územní rozhodnutí, stavební povolení, vypořádat se s vlivy na životní prostředí,“ uvedl Hanáček na rádiu Zet.

Důležitým faktorem jsou i poté samotná výběrová řízení. Podmínkou dotačních projektů je totiž dodržování jejich transparentnosti.

Nejvíce dotací na jednoho obyvatele získala z evropských fondů v minulém období Praha. Na druhém místě bylo Brno. Získávat dotace se také dařilo Moravskoslezskému, Jihomoravskému a Středočeskému kraji. 

„Musíme si uvědomit, že v Praze sídlí mnoho státních úřadů, které získaly dotace, ať už je to na informační technologie, státní registry nebo základní registry a podobně. Znamená to, že vlastně z těch prostředků, které byly dány Praze nebo Brnu, budou profitovat občané v celé České republice,“ vysvětlil Hanáček. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s partnerem v daňovém a právním oddělení auditorské a poradenské společnosti Deloitte Luďkem Hanáčkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.  

 

 

Zdroj: Zet

Témata pro čerpání evropských dotací byla správná. Problém může být v tom, kdo peníze dostal Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.