Téma řecké krize ovládlo začátek summitu G7 v Německu

Téma řecké dluhové krize v neděli dominovalo začátku vrcholné schůzky nejvyspělejších ekonomik světa G7. Na dvoudenním summitu na zámku Elmau v bavorských Alpách uvítala nejvyšší představitele skupiny G7 německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země hostí vrcholnou schůzku hospodářských velmocí už pošesté.  

K vrcholným představitelům Velké Británie, Kanady, Francie, Itálie a Japonska se připojili i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk. Juncker hned v úvodu summitu neobvykle ostře vytkl řeckému premiérovi Alexisi Tspirasovi, že zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy. Podle agentury Reuters Juncker vyzval řeckou vládu, aby rychle podala své návrhy a umožnila obnovení rozhovorů během summitu EU a Latinské Ameriky, který se uskuteční ve středu v Bruselu.

O řecké krizi hovořila před summitem Markelová také s americkým prezidentem Barackem Obamou, na vrcholné schůzce pak podali členům G7 informaci Merkelová, Juncker a francouzský prezident François Hollande. „Nemůžeme říct, že problém je vyřešen,“ řekla kancléřka televizi ZDF. „V cílové rovince stále nejsme.“

Italský premiér Matteo Renzi novinářům řekl, že členové sedmičky se shodli v názoru, že je třeba učinit vše pro odvrácení odchodu Řecka z eurozóny. Je podle něj ale na řecké vládě, aby vyslala „pozitivní signál“.

Jucker na tiskové konferenci naznačil, že má Tsiprase dost. „Nemám s Alexisem Tsiprasem osobní problém, naopak. Byl to můj přítel, je to můj přítel. Aby ale přátelství trvalo, musí platit aspoň minimální pravidla,“ poznamenal předseda Evropské komise.

Příkrý byl ve svém vyjádření i unijní prezident Donald Tusk: „Prohlásí-li někdo, že vám půjčí peníze, ale musíte je v budoucnu vrátit, není to bezohledný lupič. Není pravda, že dlužníci jsou vždy morální a věřitelé nemorální.“Zdroj: ČTK

 

Téma řecké krize ovládlo začátek summitu G7 v Německu Foto: ČTK/AP - summit G7

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.