Téměř stovce dopravních staveb v Česku hrozí problémy s čerpáním dotací

U 98 dopravních staveb v České republice za 130 miliard korun hrozí problémy při čerpání dotací z Evropské unie, řekl novinářům jihomoravský poslanec Jiří Petrů (ČSSD). Dosud se mluvilo o 64 stavbách za 90 miliard korun. Evropská unie u nich požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což může projekty zdržet o několik let. Peníze se však dají čerpat pouze do roku 2020, upozornil předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj jsou tak v ohrožení velké dopravní stavby.

Vláda vyjednává s Evropskou komisí o zvláštním režimu pro tyto projekty. Pokud se jí to nepodaří, Hašek navrhuje jako alternativu čerpat miliardy na regionální vlaky nebo krajské silnice, u kterých většinou EIA není potřeba.

Desítky staveb mají posouzení vlivu na životní prostředí ještě podle starého zákona z roku 1992. Evropská komise to kritizuje a požaduje nové posouzení. „Pokud se dohoda nepodaří, na jižní Moravě je v ohrožení například brněnský velký městský okruh v úsecích Žabovřeská, Tomkovo náměstí a Rokytova, ale také obchvat Znojma nebo obchvat Lechovic,“ řekl Hašek. Mezi další stavby po celé zemi patří například část pražského okruhu u Běchovic, chybějící úseky dálnice D4 u Milína a z Čimelic do Mirotic, D11 z Hradce Králové do Smiřic, D35 z Opatovic do Ostrova a také poslední chybějící úsek D1 z Přerova do Říkovic.

Hašek bude apelovat na zástupce ve výboru regionů v EU, aby podpořili dohodu unie s českým státem a stavby v ohrožení nebyly. „Pokud se to nepovede, aby peníze nepropadly, daly by se použít na opravy krajských silnic, na pořízení vlaků pro regionální dopravu, část lze přesunout do regionálního operačního programu pro obce a města nebo na projekty pro zateplování veřejných budov,“ uvedl Hašek. Chce o tom jednat na březnové schůzce hejtmanů s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Jihomoravský kraj má asi 4000 kilometrů silnic nižších tříd. I když je každý rok opravuje, rekonstrukci potřebují stále stovky kilometrů. Kromě toho lidé v regionu jezdí ve starých vlacích. Podle Haška mají problémy se stavem silnic i další kraje, zájem mají také o koupi vlaků.

 

 

Zdroj: ČTK

Téměř stovce dopravních staveb v Česku hrozí problémy s čerpáním dotací Foto: ČTK/Taneček David

reklama

Další články

 1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

  Společnost ·

  Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

 2. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.