„Tím, že se Turecko změní v prezidentskou republiku, se ještě nestává diktaturou“ říká Palata

V den, kdy celý svět přihlížel inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, se v Turecku odehrála zásadní změna. Tamní parlament schválil ústavní reformu, která by změnila Turecko v prezidentskou republiku. Změnu však musí ještě přijmout všelidové referendum. I kdyby Turci nakonec změnu přijali, neznamená to, že se Turecko stane diktaturou. Na rádiu Zet to řekl novinář a komentátor Luboš Palata.

Na stranu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) se v hlasování o ústavní změně připojila menší nacionalistická strana, kteří dali dohromady ústavní většinu. Ne však dost velkou na to, aby změnu nemuselo schválit referendum. Pro zákon se vyslovilo 339 poslanců, 142 bylo proti, pět vhodilo prázdný lístek a dva další hlasy byly označeny za neplatné. „Dosavadní turecká ústava předpokládá dvě možnosti – jedna je třípětinová a druhá je dvoutřetinová většina. Kdyby se AKP podařilo dát dohromady tu silnější ústavní většinu, tak by se už nemuselo konat referendum. Takto je tady ještě určitá naděje, že se podaří tuto obrovskou změnu Turecka v prezidentskou republiku ještě pozastavit v případném referendu,“ vysvětloval Palata.

Opoziční levicová Lidová republikánská strana (CHP) a prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) připravované změny označují za upevňování autoritářského režimu. Doufají tak, že turečtí obyvatelé tuto změnu neschválí. Podle Palaty se však výsledek referenda, který by se měl konat na jaře, nedá předpovědět. „Kampaň teprve začíná a je velkou otázkou v jakém prostředí a náladě se v Turecku bude konat. Musíme si připomenout, že Turecko prošlo v minulých měsících celou vlnou teroristických atentátů přisuzovaných různým skupinám. Navíc tam loni proběhl pokus o vojenský převrat a ty represivní kroky, které kvůli oběma věcem v Turecku probíhají, úplně nepodporují plnou demokratickou atmosféru v zemi,“ uvedl.

Pokud se však z Turecka skutečně stane prezidentská republika, tak to podle Palaty neznamená, že v Turecku demokracie definitivně skončila. „Záleží na tom, zda skončí v dohledné době vlna represí, která nastala po neúspěšném pokusu o vojenský puč, zda se podaří obnovit svobodu médií, zda skončí represe proti občanské společnosti a nezávislosti univerzit, zda bude v Turecku možné nadále vést svobodnou demokratickou kampaň i pro opozici a zda volby, které budou probíhat, budou volbami svobodnými,“ řekl s tím, že tyto podmínky jsou stále ještě otevřené a můžeme jen čekat, jak to dopadne. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Tím, že se Turecko změní v prezidentskou republiku, se ještě nestává diktaturou“ říká Palata Foto: photo story / Shutterstock.com: Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

  1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

  2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

    Společnost ·

    Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.