Téměř 80 % Indů platí hotovostně, zemi čeká v oblasti fintechu nebývalá revoluce

Indie má jedinečnou kulturu, která se odlišuje svými rysy od jakékoli jiné světové společnosti. Její obyvatelé mají ve zvyku ukládat peníze v hotovosti. Většinová indická společnost čítající 1,2 miliardy obyvatel nepoužívá bankovní účet. Tamní spotřebitelé v roce 2016 učinili 78 procent veškerých transakcí v hotovosti. Indie nyní očekává podle magazínu Forbes změnu, která zahájí boom v indické bezhotovostní platbě. 

Tato kulturní zvláštnost Indie se zdá být na pokraji změny. Ekonomika se totiž stává čím dál více otevřenější a lidé napříč světem si uvědomují nesporné pohodlí, které bezhotovostní platba naskytuje. Uvádí to přitom zpráva vypracovaná technologickou společností Google ve spolupráci s Boston Consultancy Group (BCG). Platební revoluci v Indii mají přitom zažehnout fintechové startupové společnosti, mezi něž patří Mobikwik, Paytm, Freecharge, Itzcash, Momoe nebo Suvidha.

Za čtyři roky by se měly digitální platby na území Indie vyšplhat na úroveň 500 miliard dolarů. Výrazný růst má zajistit do roku 2023 předstihnutí platby v hotovosti. Komplexní bezhotovostní styk dosahuje v indické společnosti současně 22 procent. Do roku 2025 by měl podle Forbesu stoupnout na úroveň 59 %.

 

Faktory zasluhující se o revoluci v indickém fintechu

Rozšiřování internetového připojení

Prvním důvodem tohoto předpokládaného rozvoje má být rozvoj širokopásmového internetového připojení. Indie přepokládá, že do roku 2020 se připojí k internetu 300 milionů tamních uživatel. To je přitom množství, které může výrazně podpořit nejrychleji rostoucí internetovou ekonomiku na světě, k níž Indie vskutku patří.

Využívání chytrých telefonů:

Indie je v pořadí druhou světovou zemí, v níž používá nejvíce lidí chytrý telefon. 240 milionů Indů využívá aktivně smartphone. Předpokládá se, že toto číslo do roku 2020 vzroste na 520 milionů uživatelů.

Růst startupů v oblasti fintech:

One97 je indický největší provozovatel, jenž nabízí službu digitální peněženky. Paytm, kterou finančně podporuje čínská firma Alibaba, dosahuji v současnosti podle Forbesu hodnoty čtyř miliard dolarů. Údaje z výzkumu firmy VCCEdge poukazují na to, že fintech firmy získaly do letošního července ze strany investorů 186 milionů dolarů. Počet těchto společností se na světě zdvojnásobil na odhadem 1000 firem.

Politické pobídky:

Patnáct bank vytváří v Indii podle Forbesu Sjednocené platební rozhraní, které uvolní digitální transakce mezi oběma stranami. Indická centrální banka rovněž poskytla 11 subjektům licenci. Ti díky ní budou cílit na populaci v tamních obcích k většímu používání digitálního bankovnictví. Zakladatel společnosti Paytm Vijay Sharma Shekhar Forbesu řekl, že toto opatření od centrální banky umožní modernizovat platební systémy a vybudovat důvěru v nové služby u nových zákazníků.

 

 

Zdroj: Forbes, Zet 

Téměř 80 % Indů platí hotovostně, zemi čeká v oblasti fintechu nebývalá revoluce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.