Téměř 17 % počítačů v Česku používá zastaralý operační systém Windows XP

Zastaralý operační systém Windows XP stále používá téměř 17 procent počítačů v České republice a vystavuje se tak riziku zavirování. Před půl rokem, kdy Microsoft ukončil jeho technickou podporu, systém běžel na 23 procentech PC. Vyplývá to z údajů Microsoftu a Rankings.cz

Půl roku od ukončení podpory každý šestý Čech, který přistupuje na internet, používá verzi operačního systému, na kterou již nejsou dostupné bezpečnostní aktualizace. Tím vzrůstá riziko nákazy počítače nežádoucím softwarem, jako jsou různé viry nebo programy, které mohou získat přístup k citlivým datům v počítači nebo různým přihlašovacím údajům uživatele.

„Dle našich nejnovějších statistik jsou v globálním měřítku uživatelé Windows XP škodlivým softwarem infikováni o 11 procent více než uživatelé novějších Windows. To může být vysvětleno ukončením podpory, které poskytlo snadnější cíl tvůrcům škodlivého softwaru a těm, kteří vyhledávají zranitelnosti systému,“ uvedl Jiří Kropáč z antivirové firmy AVG. Mnoho PC s XP navíc nemá nainstalovány všechny servisní balíčky a bezpečnostní záplaty, což takový systém činí ještě zranitelnějším.

Nejrizikovějšími skupinami jsou pak malé firmy a domácí uživatelé. Útočníci se navíc snaží být co nejdéle skrytí, takže mnoho uživatelů ani netuší, že byl jejich počítač napaden. „V mnoha případech mají uživatelé a malé firmy nedostatečnou znalost existujících hrozeb, podceňují bezpečnostní rizika, nebo nevěnují této oblasti dostatečnou pozornost,“ dodal manažer divize Windows společnosti Microsoft v České republice Lukáš Křovák.

Nejrozšířenějším operačním systémem v Česku jsou v současnosti Windows 7, které pracují na polovině PC, následují XP a Windows 8 s podílem 12 procent.

Zdroj: ČTK

Téměř 17 % počítačů v Česku používá zastaralý operační systém Windows XP Foto: ČTK: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.