Tálibán oznámil úmrtí zakladatele radikální odnože Hakkání

Hnutí Tálibán dnes oznámilo, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání, která je na radikální afghánské hnutí napojena. Podle některých zdrojů byl ovšem Džalaluddín Hakkání již delší dobu po smrti, napsala agentura AFP. Síť Hakkání v Afghánistánu bojuje proti vládním silám i vojákům Severoatlantické aliance.

Síť Hakkání má podle odhadů 4000 až 15.000 bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i s teroristickou organizací Al-Káida. Spojené státy ji v roce 2012 zařadily na svůj seznam teroristických subjektů. Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Zprávy o smrti Hakkáního se pravidelně vynořují již několik let a nelze je nezávisle ověřit. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid dnes agentuře AP řekl, že Hakkání zemřel ve věku 71 let v pondělí na území Afghánistánu. V posledních letech trpěl Parkinsonovou chorobou a byl upoutaný na lůžko.

Džalaluddín Hakkání získal věhlas jako povstalecký vůdce, který za podpory USA bojoval se sovětskou armádou v době, kdy v 80. letech minulého století okupovala Afghánistán. V době sovětské okupace se mocný afghánský klan Hakkání vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže.

Bývalý americký prezident Ronald Reagan v minulosti Džalaluddína Hakkáního chválil jako neohroženého bojovníka za svobodu. Zesnulý americký demokratický poslanec Charlie Wilson kdysi dokonce Hakkáního označil za "ztělesněné dobro".

Před několika lety se operačního vedení sítě Džalaluddín Hakkání vzdal ve prospěch svého syna Siradžuddína, který je zároveň zástupcem vůdce hnutí Tálibán.

Mluvčí afghánského ministerstva obrany Mohammad Radmaníš uvedl, že smrt Džalaluddína Hakkáního nebude pravděpodobně znamenat žádnou velkou změnu pro síť Hakkání. "Z operačního hlediska nebude mít jeho smrt na skupinu žádný dopad," řekl Radmaníš s tím, že role zakladatele zmíněné sítě byla v posledních letech spíše ideologická než praktická.

To agentuře Reuters potvrdil i jeden ze zdrojů z hnutí Tálibán blízký Hakkáního rodině. "Hakkání dosti zestárl, trpěl různými zdravotními problémy a předal síť svému nejstaršímu synovi Siradžuddínovi a dalším," uvedl zmíněný zdroj o otci 12 synů, z nichž několik zahynulo při leteckých a dalších útocích americké armády.

Džalaluddín Hakkání se narodil v roce 1947 a pocházel z mocného paštunského kmene, pod jehož vliv spadají četné oblasti v provinciích Paktíja, Paktika a Chóst na jihovýchodě Afghánistánu. Hakkání byl blízkým přítelem zesnulého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, který často vyhledával v jeho táborech u města Chóst útočiště.

Síť Hakkání má základny také v sousedním Pákistánu v kmenovém území Severní Vazíristán. Spojení Džalaluddína Hakkáního s Pákistánem sahá do jeho mladých let, kdy studoval silně konzervativní formu islámu v jedné z pákistánských náboženských škol, napsala agentura AP. Američtí a afghánští představitelé opakovaně prohlašují, že síť v Pákistánu působí s podporou pákistánské rozvědky, což vláda v Islámábádu rezolutně odmítá.

 

 

Zdroj: ČTK

Tálibán oznámil úmrtí zakladatele radikální odnože Hakkání Foto: ČTK/AP/Mohammed Riaz: Džalaluddín Hakkání

reklama

Další články

 1. Liftago expanduje do Plzně, Budějovic a Ústí

  Byznys ·

  Česká přepravní platforma Liftago plánuje do konce roku expandovat do všech krajských měst. Plány firmy představil ředitel společnosti Ondřej Krátký. Dosud Liftago půs…

 2. Lego se vzpamatovává po loňském propadu tržeb

  Byznys ·

  Příjmy dánského výrobce hraček Lego se v první polovině roku stabilizovaly díky prodeji stavebnic dinosaurů a sportovních aut Bugatti. Celkové příjmy se snížily o pět …

 3. CEFC chce prodat český majetek firmě CITIC

  Byznys ·

  Čínská skupina China Energy Finance Corporation (CEFC) jedná o prodeji svého majetku v Česku čínskému státnímu konglomerátu CITIC Group za celkem 6,7 miliardy jüanů (2…

 4. Inflace v Turecku vyšplhala nejvýše za 15 let

  Byznys ·

  Spotřebitelské ceny v Turecku se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšily o 17,9 procenta. To je nejvyšší růst od konce roku 2003. Vyplývá to z posledních ú…

 5. Nový školní rok je tu. V lavicích ubude prvňáků

  Společnost ·

  V mateřských, základních a středních školách dnes po dvouměsíčních prázdninách začíná nový školní rok. Do školních lavic poprvé usedne zhruba 108 tisíc prvňáčků, tedy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.