Tlak na změnu lesního certifikačního systému PEFC patří k předvolebnímu populismu

Vlastníci lesů a nevládní organizace PEFC si stěžují na to, že nátlak ze strany Zelených a Hnutí Duha na ministra zemědělství Mariana Jurečku, představuje populistický boj před volbami. Organizace v čele s nábytkářskou společností IKEA přitom požadují změnu certifikace u českých lesů na systém FSC, který je přitom mnohanásobně dražší. Na rádiu Zet o této problematice hovořil výkonný ředitel firmy PEFC Stanislav Slanina. 

Problém ovšem představuje skutečnost, že systém FSC je mnohonásobně dražší. V rámci Evropy certifikační systém PEFC navíc používá většina států a nemá s ním zásadní problémy.

„V Rakousku jsou certifikovány 3 miliony hektarů systémem PEFC a nějakých 570 hektarů systémem FSC. Takže vidíte, že Rakousko jede kompletně na systému PEFC a rozhodně tam nemají problémy s ekology o tom, že PEFC je zastaralý systém. V Německu je to obdobné. Tam je to 7 milionů ku jednomu milionu a mohl bych pokračovat. Tam, kde opravdu dominuje FSC, je Rusko, kde je čtvrtina všech FSC certifikovaných lesů na světě. Konkrétně jde pak nějakých 45 milionů hektarů. Nedělejme si iluze o tom, jaké hospodaření v Rusku je,“ řekl Slanina.

V České republice je systémem PEFC certifikováno oproti tomu 70 procent celkové rozlohy lesů. Pouhé dvě procenta pak připadají systému FSC. Z velká části pak jde o lesy zvláštního nebo ochranného určení. Nejedna se tak nikoli o hospodářské lesy. Certifikační systém PEFC si poté vybrali Lesy ČR společně s dalšími 250 individuálními vlastníky lesů.

„Problémem je, že nemáme jak komunikovat ani na jedné straně na odborné úrovni. Jak strana Zelených, tak i Hnutí Duha postrádá pravé odborníky na lesnictví, kteří by měli za sebou nějakou zkušenosti s lesním hospodářstvím. Já bych to přirovnal k tomu, že nezodpovědnost vládne, protože ekologické organizace cokoli ekologického si prosadí, tak je to poté jejich výhra. Poté za to ale nenesou žádnou odpovědnost. Všechno to poté padá na vlastníky lesů a ty to poté musí plnit,“ uvedl Slanina.  

Hnutí Duha v čele s doktorem Jaromírem Bláhou kritizuje Lesy ČR za to, že vybraly právě systém PEFC. Nabádá pak ministra zemědělství Mariana Jurečku a vedení Lesů ČR, aby přehodnotili certifikaci a udělali ji nově certifikačnímu systému FSC.

„Společnost IKEA vyhlásila, že bude od roku 2020 nakupovat pouze FSC surovinu. IKEA tímto řízla dost do živého. Nevím, jestli si uvědomuje, že způsobila důsledky, které z toho vyplývají. Neuvědomují si, že jsou katalyzátorem současné situace, která je tady v České republice,“ informoval Slanina. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s výkonným ředitelem firmy PEFC Stanislavem Slaninou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tlak na změnu lesního certifikačního systému PEFC patří k předvolebnímu populismu Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.