Tlak na Trumpa sílí. Ke kritice rasismu v USA se přidala také OSN

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD) dnes vyzval Spojené státy a jejich politické vedení k jednoznačnému a bezpodmínečnému odsouzení a vyšetření rasistických projevů a trestných činů. Výbor ve svém prohlášení nejmenoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale uvedl, že je "znepokojen neschopností na nejvyšší politické úrovni Spojených států amerických jednoznačně odmítnout a odsoudit události a demonstrace zahrnující rasistické násilí".

Trump v úterý na shromáždění svých stoupenců v Arizoně znovu obhajoval svou reakci na nedávné násilnosti vyvolané demonstrací bílých radikálů ve virginském Charlottesvillu. Média pak obvinil, že zkreslila jeho nedávné prohlášení, v němž rasismus sice odsoudil, zároveň ale uvedl, že v táboře ultrapravicových demonstrantů byli i dobří lidé.

"Jsme znepokojeni rasistickými demonstracemi s otevřeně rasistickými slogany, skandováním a pozdravy bělošských nacionalistů, neonacistů a (příslušníků) Ku Klux Klanu, kteří podporují bělošskou nadvládu a podněcují rasovou diskriminaci a nadvládu," uvedla předsedkyně 18členného expertního výboru OSN Anastasia Crickleyová.

Za jeho dřívější prohlášení, že vina za násilnosti v Charlottesvillu leží na obou stranách, kritizují Trumpa nejen bojovníci za lidská práva a demokraté, ale i prezidentovi republikáni. Ke kritice Trumpa se přidali i někteří čelní představitelé americké armády. Překročili tak oficiálně nepsanou a ve Spojených státech nevyznačenou hranici, za kterou se armádní špičky k ožehavým tématům tohoto rázu nevyjadřují. 

Trumpovi kritici prezidentovi vyčítají to, že se do těch, kteří hlásají rasismus více neopřel i kvůli tomu, že by tím zaútočil na vlastní voliče. Připomeňme, že možná právě tito voliči rozhodli o tom, že se Trump prezidentem stal. Ostatně to tehdy po prezidentských volbách ve svém blogu pro týdeník Respekt precizně formuloval Tomáš Dvořák. Uvedl, že "v žádném případě to není tak, že každý volič Donalda Trumpa je rasista. Ale každý rasista volil Donalda Trumpa". A to je ve Státech slušná voličská základna. 

 

Zdroj: ČTK, ZET

Tlak na Trumpa sílí. Ke kritice rasismu v USA se přidala také OSN Foto: Flickr

reklama

Další články

  1. Sobotka bude dnes jednat s Macronem

    Společnost ·

    O změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu budou dnes v Salcburku s francouzským prezidentem jednat šéfové vlád Česka, Rakouska a Slove…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.