Titul Světový podnikatel roku získal Australan Manny Stul

Titul EY Světový podnikatel roku získal Australan Manny Stul, majitel firmy na výrobu hraček Moose Enterprise. Českou republiku ve světovém finále zastupoval majitel výrobce vinylů GZ Media Zdeněk Pelc.

Stul je synem polských uprchlíků. Původně pracoval ve stavebnictví v odlehlé oblasti severozápadní Austrálie, aby získal kapitál pro zahájení svého první podnikání, výroby dárků. Později převzal kontrolu nad firmou Moose Toys a podařilo se mu zvýšit za 15 let její tržby o 7200 procent, učinit z ní šestou největší firmu s hračkami v USA a čtvrtou největší v Austrálii. Firma prodává své výrobky ve více než 80 zemích.

Stul rovněž poskytuje deset procent svých příjmů na filantropii. V osobním životě je pro něj také důležité životní prostředí a zdraví, je vegetariánem, medituje a provozuje dvě ekofarmy.

Stul převzal ocenění za velkého potlesku. V projevu pak mluvil dojemně o svých rodičích, kteří přežili holokaust, a vyzval lidi, aby dávali více peněz na charitu.

Ve finále bylo letos 55 národních vítězů z 50 zemí. Celkové příjmy firem letošních finalistů soutěže za loňský rok činily zhruba 24 miliard USD (573,3 miliardy Kč). Celkem mají tyto firmy přes 100.000 zaměstnanců.

EY Světového podnikatele roku vybírá nezávislá porota složená z vítězů předchozích ročníků této soutěže a dalších předních světových podnikatelů. Její rozhodování vychází ze šesti kritérií, jimiž jsou podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad, inovace a osobní integrita.

Soutěž Podnikatel roku pořádá poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) od roku 1986. Soutěž vznikla ve Spojených státech a během své existence se rozšířila do řady zemí celého světa. V současnosti se koná ve více než 60 zemích po celém světě.

 

 

Zdroj: ČTK

Titul Světový podnikatel roku získal Australan Manny Stul Foto: Twitter.com/EY_EOY

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.