Tisíce Poláků již osmým dnem protestovaly proti justičním zákonům

Tisíce Poláků v neděli už osmí den v řadě protestovaly proti zákonům, jimiž chce vládní strana Právo a spravedlnost zreformovat polskou justici. Ke vstoupení v platnosti chybí již po schválení v Sejmu a Senátu pouze podpis prezidenta Andrzeje Dudy. Demonstranti požadují, aby hlava státu normy vetovala.

Podle tisíců lidí, kteří vyšli proti zákonům z dílny národně-konzervativní vládní strany protestovat do ulic Varšavy, Krakova, Vratislavi, Lublinu, Poznaně a dalších polských měst, ale třeba i Bruselu, Berlína či Londýna, by reformou získal kabinet premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zrušil dělbu moci v zemi, která je základem demokracie. Předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského protestující viní ze snahy zavést v Polsku autoritářský režim.

Řada lidí přišla na demonstrace se svíčkami a vlajkami Polska a Evropské unie. Podle agentury AFP bylo mezi nimi množství mladých.

Polská vláda zákony, které schválil Sejm i Senát, brání s poukazem na to, že polská justice neprošla řádnou reformou od pádu komunismu.

Řada odpůrců předložených zákonů se sešla ve Varšavě před sídlem prezidenta Andrzeje Dudy, jehož podpis je posledním krokem v legislativním procesu. Požadují, aby zákony vetoval. Duda, který má na podepsání ze zákona 21 dní, se v pondělí hodlá setkat s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou a předsedou národní soudcovské rady Dariuszem Zawistowským, jejichž institucí by se chystané vládní reformy dotkly. Podle prezidentské kanceláře chce, aby mu oba přednesli své argumenty.

Evropská unie tento týden Polsko varovala, že by v případě přijetí sporných zákonů mohla zahájit řízení směřující k odebrání jeho hlasovacích práv. K takovému kroku je ale potřeba jednomyslné shody členských zemí EU a maďarský premiér Viktor Orbán už v sobotu avizoval, že by se v takovém případě postavil na stranu Polska.

 

 

Zdroj: ČTK

Tisíce Poláků již osmým dnem protestovaly proti justičním zákonům Foto: ČTK/AP/Alik Keplicz

reklama

Další články

 1. Interpol má seznam 173 možných atentátníků

  Společnost ·

  Seznam 173 členů radikální organizace Islámský stát (IS), kteří mají údajně zvláštní výcvik zaměřený na páchání sebevražedných útoků v Evropě, rozšířila podle britskéh…

 2. TOP deset nejmocnějších žen světa

  Byznys ·

  Do čela největších světových společností, mezinárodních institucí a politického dění se stále ve větší míře dostávají ženy. Které z nich patří globálně k těm nejmocněj…

 3. Deset prvních zaměstnanců Applu. Kde jsou dnes?

  Byznys ·

  Jméno Steve Jobs se nesmazatelně pojí k technologické společnosti Apple. Tento muž představoval hnací sílu, která transformovala Apple v jednu ze světově nejcennější t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.