Tisíce Katalánců protestovaly kvůli uvězněným separatistům, vyzývají k jejich propuštění

Tisíce lidí vyšly v úterý večer do ulic v řadě měst Katalánska demonstrovat za propuštění separatistických aktivistů, kteří byli právě v úterý ve vazbě již tři měsíce. Lidé se shromáždili i v Barceloně, v níž směřovali k budově nejvyššího soudu. Informaci zveřejnil katalánský list El Nacional.

Manifestace se kromě Barcelony konají mimo jiné ve městech Sabadell, Tarragona, Lleida, Girona či Reus. Ve všech z nich lidé nesou podle záběrů ze sociálních sítích transparenty s nápisem „Svobodu pro politické vězně“, jimiž označují dva lídry separatistických organizací Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta a dva exministry katalánské vlády Oriola Junquerase a Joaquima Forna.

Sánchez a Cuixart jsou ve vazbě od poloviny října kvůli tomu, že v září svolali demonstraci na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum, které tamní vláda chystala a nakonec i uspořádala 1. října přes zákaz Madridu. Dva exministři jsou ve vazbě od začátku listopadu kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Ze stejného důvodu je obviněna celá regionální vláda, kterou Madrid koncem října kvůli tomu odvolal.

Úterní večerní demonstraci svolaly před radnice měst po celém Katalánsku organizace Ómnium a Katalánské národní shromáždění (ANC), jejichž lídry jsou Sánchez a Cuixart. V Barceloně se lidé začali scházet už v 19:00 na pěti místech, aby se spojili ve společný průvod, který má končit před budovou nejvyššího soudu Katalánska.

Demonstrace se koná vpředvečer ustavujícího zasedání katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových voleb. Ty vyhlásil Madrid po rozpuštění parlamentu, když převzal přímou správu nad Katalánskem. Správa by měla skončit sestavením nové vlády, což se ale zřejmě protáhne. Spekuluje se i o nových volbách. Separatisté sice opět získali absolutní většinu v katalánském parlamentu, kterou ale nemají bez uprchlých exministrů. Ti byli zvoleni poslanci, jsou ale v Belgii a v případě návratu do Španělska jim hrozí zatčení.

 

Zdroj: ČTK

Tisíce Katalánců protestovaly kvůli uvězněným separatistům, vyzývají k jejich propuštění Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Škoda Auto prožila rekordní rok

    Byznys ·

    Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1,200.500 aut, což je o 6,6 procenta více, než v roce 2016. Milion aut překročila již počtvrté v řadě. Největším trhe…

  2. Elektřina zdražuje. Co za tím stojí?

    Komerční sdělení ·

    Od samého počátku nového roku lze z médií slyšet informace, že éra snižování ceny elektřiny nebo její stagnace je u konce, a my se musíme připravit na její růst. Co je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.