Tip Studia Zet: Jízda králů, tradice, která získala uznání UNESCO

Již od pátku začnou v jihomoravském Vlčnově oslavy starobylé lidové slavnosti, která vyvrcholí takzvanou Jízdou králů v neděli. Jan Pijáček, starosta Vlčnova, událost komentoval ve vysílání Studia Zet. Právě v této obci je Jízda králů nejpopulárnější a má zde již dvousetletou tradici.

Tato lidová slavnost se udržuje už jen na moravském Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla rozšířena po větším území. V obci Vlčnov je tato tradice nejsilnější. Každoročně se zde koná minimálně od roku 1808 a je spojena s lidovými jarmarky. K popularizaci slavnosti přispěla i tvorba malíře Jožy Úprky, který slavnost zobrazoval na přelomu 19. a 20. století.

V roce 2011 se dočkala i zápisu na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.

Původ tradice se doposud nepodařilo objasnit, ale její obměny můžeme najít i v jiných státech Evropy. Jízda navazuje na tradiční venkovské obyčeje jako jsou jarní sečení trávy, odchod legrútů atd.

Zdroj: kskvlcnov.cz, Zet

Tip Studia Zet: Jízda králů, tradice, která získala uznání UNESCO Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.