Tillerson vyzdvihl odvahu Turků při vzdorování proti loňskému puči

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v neděli pochválil odvahu Turků bránit demokracii při loňském pokusu o státní převrat. Šéf americké diplomacie se ovšem v rámci návštěvy Istanbulu nezmínil o rozsáhlých čistkách, jež následně postihly celou tureckou společnost. Informaci přinesla agentura Reuters.

Tillerson se v největším tureckém městě zúčastnil slavnostního zahájení konference o těžbě ropy a plynu, kde získal ocenění za čtyři desetiletí práce v tomto odvětví. Mimo jiné tam prohlásil, že Spojené státy považují Turecko za svého partnera v prosazování větší energetické bezpečnosti v regionu.

„Tady v Istanbulu všichni zažíváme významné chvíle. Téměř před rokem se turecký lid - stateční muži a ženy - postavil proti pučistům a bránil svou demokracii,“ řekl Tillerson. „Využívám tohoto okamžiku, abych vyzdvihl jejich odvahu a uctil oběti událostí z 15. července 2016,“ dodal.

Ve zmíněný den část armády s pomocí tanků a vzdušných sil přepadla parlament a pokusila se převzít kontrolu nad dopravní infrastrukturou ve snaze svrhnout vládu. Puč ale selhal, když tisíce Turků vyšly do ulic v odpovědi na výzvu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby se proti převratu postavily. Více než 240 lidí, z nich mnoho civilistů, té noci přišlo o život.

Od neúspěšného převratu bylo ale Erdoganovým režimem více než 100 tisíc lidí propuštěno nebo dočasně zbaveno práce ve státní správě, policii, vojenském i soukromém sektoru. Asi 40 000 lidí bylo uvězněno. Organizace na ochranu lidských práv tureckou vládu viní, že využila převratu jako záminku k potlačování opozice a kritických hlasů.

Tillerson, který byl dříve šéfem ropného koncernu Exxon Mobil, přiletěl do Turecka v neděli večer a po konferenci jej přijal Erdogan. Schůzka byla uzavřena před médii. Není jasné, zda a kdy budou z jednání poskytnuty informace. Předtím se Tillerson sešel s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem.

Ankara si dělala velké naděje, že s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se zlepší vzájemné vztahy. Neskrývá ale rozladění nad Trumpovým rozhodnutím podporovat zbraněmi a leteckými útoky kurdské milice v Sýrii, které v současnosti dobývají město Rakka - baštu teroristické organizace Islámský stát (IS). Turecko označuje kurdské povstalce za teroristy.

 

Zdroj: ČTK

Tillerson vyzdvihl odvahu Turků při vzdorování proti loňskému puči Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Americký ministr zahraničí Rex Tillerson

reklama

Další články

  1. Vláda projedná koupi raketometů za miliardu korun

    Společnost ·

    Vláda v pondělí projedná několik nařízení, která se týkají bezpečnosti munice a pravidel pro držení zbraní. Na jednání kabinetu zazní také informace ministerstva obran…

  2. Irák porazil v Mosulu Islámský stát

    Společnost ·

    Irák oznámil vítězství nad teroristy ze samozvaného Islámského státu (IS) v Mosulu. Do města v neděli přijel premiér Hajdar Abádí, aby vojákům osobně blahopřál. S odvo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.