Tillerson skončí na postu ministra zahraničí do konce března, poté odejde z politiky

Americký prezident Donald Trump uvedl, že ve funkci ministra zahraničí skončí Rex Tillerson a nahradí jej ředitel CIA Mike Pompeo. Telefonicky to oznámil ze svého letounu Air Force One. Uvedl to v úterý před novináři Tillerson. Výměnu v čele americké diplomacie oznámil už před telefonátem Tillersonovi Trump na twitteru.

Tillerson oznámil, že svůj úřad předá ještě v úterý svému náměstkovi Johnu Sullivanovi a z funkce oficiálně odejde k 31. březnu. Poté odejde z politiky.

„Nejdůležitější je zajistit hladký přechod v čele diplomacie v době, kdy země nadále čelí důležitým výzvám v politice i národní bezpečnosti,“ řekl v úterý Tillerson na tiskové konferenci ke svému odvolání. Konkrétně zmínil, že je třeba pokračovat v definování jasných vztahů s Čínou. Hodně práce je podle něj ještě třeba udělat v Sýrii a také v Iráku.

Tillerson rovněž varoval před pokračující politikou Ruska. „Zbývá ještě udělat hodně práce v reakci na znepokojující chování a kroky ruské vlády...Pokud budou pokračovat v jejich současném kurzu, tak je to pravděpodobně uvrhne do ještě větší izolace,“ řekl Tillerson.

„Vrátím se do soukromého života jako běžný občan, jako hrdý Američan. Jsem pyšný, že jsem měl příležitost sloužit své zemi. Bůh žehnej Americe,“ zakončil svůj projev před novináři Tillerson.

 

 

Zdroj: 

Tillerson skončí na postu ministra zahraničí do konce března, poté odejde z politiky Foto: ČTK/AP/Andrew Harnik: Rex Tillerson

reklama

Další články

  1. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.