Tillerson se s Dudou shodl na zachování protiruských sankcí

Spojené státy mají s Polskem společný pohled na řadu zahraničněpolitických témat včetně sankcí vůči Rusku. Podle Varšavy se na tom dnes shodli polský prezident Andrzej Duda a americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který zahájil dvoudenní návštěvu Polska.

Oba politici jednali téměř hodinu a řeč byla především o ohniscích mezinárodních problémů - Sýrii, Afghánistánu či Blízkém východě.

"Mluvilo se i o konfliktu na Ukrajině a sankcích proti Rusku, na něž má Polsko i Spojené státy jednotný názor hovořící o nutnosti zachování těchto sankcí do doby, než bude obnoven mezinárodní pořádek," řekl agentuře PAP šéf Dudova úřadu Krysztof Szczerski.

Zatímco politici některých evropských zemí hovoří o neefektivnosti sankcí a vyslovují se pro jejich zrušení, v Polsku panuje shoda na pokračování postihů vůči Moskvě.

Tillerson dorazil do Varšavy přímo z ekonomického fóra z Davosu, kde byl přítomen i Duda. Polský prezident se dnes ve švýcarském městě setkal s americkým lídrem Donaldem Trumpem, s nímž hovořil o hospodářské spolupráci obou zemí, zejména o energetice a o amerických investicích v Polsku.

V sobotu se šéf americké diplomacie setká s polským premiérem Mateuszem Morawieckým a svým protějškem Jacekem Czaputowiczem. Jednat by se mělo o bezpečnostních či energetických otázkách, mimo jiné o partnerství v rámci NATO či dodávkách amerického zemního plynu do Polska.

 

Zdroj: ČTK

Tillerson se s Dudou shodl na zachování protiruských sankcí Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Trump doufá v dialog s Ruskem

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump doufá v dialog s Ruskem. Prezident USA to podle ruské tiskové agentury TASS řekl na Světovém ekonomickém fóru, které v pátek končí ve…

 2. Jaká práva má oběť trestného činu?

  Společnost ·

  Mají oběti trestného činu nějaká práva? Ano jistě, chrání je speciální zákon o obětech trestných činů z roku 2013. Prvně jde o právo na respektování osobnosti a její d…

 3. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

  Byznys ·

  Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.