Tillerson hovořil s Erdoganem o situaci v Iráku, boji proti terorismu a prioritách v Sýrii

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson ve čtvrtek s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořil o situaci v Iráku, boji proti terorismu a prioritách v Sýrii, kde Turecko od konce ledna vede ofenzivu proti syrským kurdským milicím YPG. S odvoláním na zdroj z turecké prezidentské kanceláře to uvedla agentura Reuters. Tillerson v Turecku završuje svou pětidenní návštěvu Blízkého východu.

Tillerson zahájil svou dvoudenní návštěvu Turecku ve čtvrtek. Kromě prezidenta se během ní setkal také s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že čtvrteční tříhodinové setkání Tillersona a Erdogana bylo otevřené a produktivní. Politologové nicméně očekávali, že jednání v Turecku nebude pro americkou stranu lehké.

Vztahy mezi dvěma spojenci v NATO byly v uplynulých týdnech napjaté, zejména v souvislosti s ofenzivou, kterou Turecko vede v severosyrské oblasti Afrín proti kurdské milici YPG.

Milice YPG působí v rámci arabsko-kurdské koalice SDF, jež se loni s podporou mezinárodní koalice v čele s USA významně podílela na boji proti Islámskému státu. Ankara však považuje YPG za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku, chce ji vytlačit ze syrsko-tureckého pohraničí a obvinila USA, že této milici dodává těžké zbraně.

Toto tvrzení Tillerson ve čtvrtek v Libanonu, krátce před cestou do Turecka, odmítl; řekl, že Spojené státy milici YPG těžké zbraně nikdy nedodávaly.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Tillerson hovořil s Erdoganem o situaci v Iráku, boji proti terorismu a prioritách v Sýrii Foto: Shutterstock: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

  1. Inflace v lednu meziročně zpomalila na 2,2 %

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny v lednu meziročně stouply o 2,2 %. Oproti prosinci jde o 0,2 procentního bodu nižší úroveň. Meziroční inflace tak dosáhla nejnižší úrovně od loňské…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.