Tři zbytečné chyby, které vás mohou při vyúčtování vody připravit o peníze

Po roce dochází opět na vyúčtování za dodané služby v domácnostech. Mezi ně patří i voda. V souvislosti s tím by si lidé měli zkontrolovat, zdali neplatí zbytečně velkou částku za doplatky. Mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich říká, že chyby mohou nastat při samotném odečtu vody. Další chyba pak může souviset se závadným vodoměrem. V těchto případech můžete však vysoký doplatek reklamovat. 

Pokud člověk nerozumí přemrštěnému doplatku za vodu, tak by si měl zkontrolovat, co vysoké ceny mohlo způsobit. Společně s panem Fröhlichem vám přinášíme tři body, které za tím mohou stát: 

1. Chyba při odečtu vody

„Může se to stát a občas se to fakticky stává, že to špatně odečtou a napíšou tam jiné číslo, protože toho za ten den mají opravdu hodně. Pak vám to nesedí, takže je zapotřebí reklamovat odečet,“ řekl na rádiu Zet Fröhlich. Pokud tomu tak není a stav odpovídá tomu, co mohli teoreticky naměřit, tak je potřebné zaměřit se na jinou oblast.

2. Únik vody

Tuto chybu bohužel reklamovat nelze. Jde o skutečnost, za kterou si může samotný spotřebitel. Abyste zjistili, zda ve vaší domácnosti nedochází k úniku vody, musíte vypnout veškeré domácí spotřebiče. „Bude zapotřebí vypnout všechno – myčku, pračku atak dále a podívat se doma, jestli se u vašeho vodoměru netočí kolečko. Pokud vypnete veškerou vodu v bytě a přesto vodoměr běží, tak pak máte logicky někde únik vody, aniž byste to věděli,“ uvedl Fröhlich.

Jestliže se potvrdí tato skutečnost a vodoměr se stále točí, ale nevíte, z jakého místa voda uniká, tak je nezbytné zavolat vodoinstalatéra. Jde ovšem o vaši chybu, za kterou nelze uplatnit reklamaci.

3. Vadný vodoměr 

Vada může být i na samotném vodoměru. Nemusí fungovat správně. V tomto případě je samozřejmě možné reklamovat samotný vodoměr a prověřit, zdali není problém na této straně.

V rámci reklamace vodoměru je nezbytné uhradit zkoušku, kterou provádí Český metrologický institut. K této zkoušce musí dojít přímo v místě, kde je vodoměr instalován. U zkoušky by měl být přítomen i samotný dodavatel vodoměru. Zkoušku tak není potřeba provádět bez demontáže vodoměru. Garantuje to samotný zákon.

Spotřebitelé ve většině případů nemají tušení, že podobný zákon vůbec existuje. Dodavatelé vodoměrů této skutečnosti tak zneužívají a z obchodních podmínek tento bod vypouštějí. V některých případech dokonce protiprávně napíší, že na test bez demontáže nemá spotřebitel právo. „Samozřejmě je to neoprávněný požadavek a obchodní podmínky nejsou nadřazené zákonům. V tomto případě je možnost obrátit se na mimosoudní řešení sporu,“ řekl Fröhlich.

Pokud dodavatel vodoměru odmítá uznat reklamaci nebo dojet na místo zkoušky, tak je možné požádat Českou obchodní inspekci. Člověk se na ni může obrátit elektronicky. Stačí si pouze otevřít webové stránky ČOI (www.coi.cz). 

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s mluvčím České obchodní inspekce Jiřím Fröhlichem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Tři zbytečné chyby, které vás mohou při vyúčtování vody připravit o peníze Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Elon Musk odhalil význam loga firmy Tesla

    Tech ·

    Dobře vybudovanou značku pozná každý už z jejího loga. Pro automobilky je navíc logo důležitější než pro kterýkoliv jiný segment. Elektrických automobilů značky Tesla …

  2. Hodnota bitcoinu je poprvé nad cenou zlata

    Byznys ·

    Hodnota kybernetické měny bitcoin poprvé překonala cenu jedné unce zlata. Na konci čtvrtečního obchodování se jeden bitcoin prodával za 1268 dolarů, zatímco zlato stál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.