Tři čtvrtiny manažerů věří ve zlepšení světové ekonomické situace, říká průzkum

Více než tři čtvrtiny, celkem 77 procent, šéfů tuzemských velkých společností se domnívá, že globální ekonomická situace se zlepšuje. Před rokem přitom tento názor mělo jen 29 procent manažerů.

Zvýšený optimismus panuje podle dnes zveřejněného Barometru investiční důvěry EY i v dalších zemích. Celosvětově očekává ekonomické oživení 65 procent manažerů, zatímco před rokem to byla zhruba jedna pětina.

Z průzkumu dále vyplývá, že se po několikaletém poklesu na český trh vrací intenzivnější transakční aktivita. Celkem 95 procent tuzemských manažerů věří, že počet fúzí a akvizic v ČR během následujících 12 měsíců poroste, případně zůstane stabilní. Třetina manažerů přitom nějakou transakci plánuje.

„Neznamená to, že by se ale v nejbližší době vrátil transakční boom z předkrizových let. Ten nebyl dlouhodobě udržitelný,“ upozornil vedoucí partner transakčního poradenství EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa. Nejvíce akvizic očekávají respondenti ve farmacii, spotřebním, automobilovém, ropném a plynárenském průmyslu.

Optimističtí jsou manažeři i v případě dostupnosti úvěrů. Celkem 94 procent tuzemských manažerů se nyní domnívá, že dostupnost úvěrů se zlepšuje nebo se nezměnila. Loni v říjnu tento názor přitom mělo je 35 procent dotázaných.

Zároveň podle průzkumu 51 procent dotázaných českých manažerů věří, že česká ekonomika během následujícího roku poroste. Samotné firmy se hodlají zaměřit na růst, v příštích 12 měsících to je téměř polovina společností. Necelá třetina manažerů v ČR pak plánuje vytvářet nová pracovní místa. Za největší překážku růstu firmy považuje 82 procent dotázaných pokračující krizi eurozóny.

Barometr investiční důvěry patří mezi tradiční průzkumy poradenské společnosti EY. Aktuálního průzkumu se letos v září zúčastnilo více než 1600 vedoucích pracovníků firem ze 72 zemí včetně 76 generálních a finančních ředitelů z ČR.

Zdroj: ČTK

Tři čtvrtiny manažerů věří ve zlepšení světové ekonomické situace, říká průzkum Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.