Thajská firma bojuje proti množícímu se odpadu výrobou obalů z rostlin

Problém s neustále rostoucím množstvím odpadu se thajská společnost Universal Biopack rozhodla řešit ve světě rostlin. Restauracím a výrobcům potravin proto dodává ekologické obaly ze směsi bambusu a manioku, což jsou v Thajsku poměrně běžně se vyskytující rostliny. Informuje o tom server CNN.

Vývoj thajského hospodářství se v posledních desetiletích vyznačoval strmým růstem a Thajsko se podle serveru CNN stalo jednou z největších asijských ekonomik. Avšak stejně jako řada dalších zemí regionu i zde je třeba najít řešení, co s miliony tun každoročně produkovaných odpadků. A tento problém je čím dál palčivější.

Podle manažera společnosti Universal Biopack je nakládání s odpadky problémem všude na světě. Proto se rozhodl využít technologii vyvinutou bangkokskou univerzitou a minimalizovat či přímo zamezit vzniku odpadu z obalů. V budoucnosti by obaly vyrobené ze směsi bambusu a manioku mohly podle CNN nahradit většinu polystyrenových krabic a igelitových tašek, které obvykle končí na obrovských skládkách po celém Thajsku a dalších jihoasijských zemích.

Vývoj ekologicky šetrného obalu trval pět let a výsledek je více než uspokojivý. Tento obal je totiž tak přizpůsobivý, že jej bude možné využít k balení řady věcí; od telefonů po nábytek. Bambus, jenž se využívá pro jeho výrobu, pochází ze zbytků jídelních hůlek.

Jediným úskalím při nalézání nových odběratelů je cena. Prodejci potravin v Thajsku se totiž snaží udržet nižší ceny než konkurence a marže jsou nízké. Úkol přesvědčit je o navýšení výdajů za obaly ve jménu šetrnosti k životnímu prostředí je velmi obtížný. Místní ekonomika zatím tuto technologii nepodporuje.

Aby Universal Biopack zvýšila svou konkurenceschopnost, více investuje, a to jednak výstavbou částečně automatizované výrobní linky ve své továrně poblíž Bangkoku a zdvojnásobením personálního obsazení z 50 lidí na 100. Jejím cílem je zvýšení měsíční kapacity ze současných 300 tisíc jednotek na jeden milion.

Výrobky poptávají zejména zámořské firmy. Jeden ze zákazníků Universal Biopack například využívá tohoto přírodního obalu pro vývoz kokosového mléka. Zájem o ekologická balení roste i v jiných zemích, například ve Skandinávii. Společnost nicméně sází i na postupné zvýšení ekologického povědomí v Thajsku.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

 

Thajská firma bojuje proti množícímu se odpadu výrobou obalů z rostlin Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.