reklama

Těžba ropy z břidlic v USA v příštích 5 letech silně vzroste

Těžby ropy z břidlic ve Spojených státech v příštích pěti letech poroste, těžaři totiž po třech letech poklesu těžbu rychle obnovují. Spojené státy, které bývaly největším světovým dovozcem ropy, by se tak v těžbě suroviny mohly stát téměř soběstačné. Ve svém nejnovějším pětiletém výhledu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spojené státy se podle ní na globálním růstu těžby ropy v příštích pěti letech budou podílet téměř 60 procenty.

Mohlo by vás zajímat

Dohoda o omezení těžby mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některými dalšími předními producenty ropy v čele s Ruskem zlepšila výhled pro další producenty, upozornila IEA. Cílem dohody je snížit nadměrné dodávky na trh a podpořit cenu. Těžba ve světě má v příštích letech stoupnout o 6,4 milionu barelů na 107 milionů barelů denně, z toho těžba zemí mimo kartel OPEC o 5,2 milionu barelů na 63,3 milionu barelů denně.

Těžba ropy a uhlovodíků v USA se má do roku 2023 zvýšit o 3,8 milionu barelů denně na 17 milionů. Způsobí to růst těžby ropy z břidlic, který překoná pokles těžby konvenční těžby.

Růst těžby ropy v USA, Brazílii, Kanadě a Norsku překoná do roku 2020 růst globální poptávky po ropě, upozornila IEA. Aby však bylo možné těžbu dál zvyšovat i v dalších letech, budou potřeba další investice.

Naopak těžba v rámci OPEC poroste mnohem pomaleji. Očekávané zrychlení poklesu těžby ve Venezuele překoná růst těžby v Iráku. Celkem se má do roku 2023 zvýšit těžba kartelu jen o 750.000 barelů na 36,31 milionu barelů denně. OPEC se tak na globální poptávce bude podílet méně než 35 procenty. Jeho běžný podíl přitom činí zhruba 40 procent.

Díky ekonomickému růstu v Asii a oživení petrochemického průmyslu v USA se globální poptávka po ropě do roku 2023 zvýší o 6,9 milionu barelů na 104,7 milionu barelů denně. To znamená, že poptávka poroste ročně v průměru o 1,1 procenta, uvedla agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Těžba ropy z břidlic v USA v příštích 5 letech silně vzroste Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Čína plánuje posílení a modernizaci armády

    Bezpečnost ·

    Čínský rozpočet na obranu vzroste oproti loňsku o 8,1 procenta, což je nejvíce za poslední tři roky. Vyplývá to podle agentury Reuters z příslušné zprávy vydané u příl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.