Třetina europoslanců si přivydělává bokem, ukazuje analýza Transparency International

Téměř třetina Evropského parlamentu si během svého mandátu přivydělává vedlejšími příjmy. Od července 2014 si tito europoslanci takto přišli na 18 až 41 milionů eur (až miliarda korun). Ve své analýze to uvedla Transparency International EU (TI EU). Česká pobočka této organizace v doprovodné tiskové zprávě tvrdí, že z 21 českých europoslanců jich v analýze figuruje deset. Někteří čeští zástupci v unijním zákonodárném sboru, které tisková zpráva zmiňuje, se ale proti tvrzení ostře ohradili s tím, že přehled vychází z chybných údajů, které mimo jiné zahrnují i výdělky před začátkem mandátu v červenci 2014.

"Jan Keller (41.000 až 194.000 eur), Pavel Svoboda (35.000 až 181.000 eur) a Miroslav Poche (24.000 až 48.000 eur) tvoří trojici českých europoslanců s vyšším výdělkem z vedlejší činnosti," píše v tiskové zprávě české zastoupení TI EU. "Problematické je především široké rozpětí uvedené kategorie příjmů Jana Kellera a Pavla Svobody," uvádí dokument.

Keller zaslal prohlášení, ve kterém informace o svých vedlejších příjmech označuje za nepravdivé. Dodal, že analýza zahrnuje jeho dřívější příjem před nastoupením mandátu europoslance.

Na webu europarlamentu má Keller přiznání příjmů z května 2017. V něm vedlejší příjmy v souběhu s poslaneckým mandátem přiznává, a to v kategoriích do 499 eur a od 500 do 1000 eur měsíčně za publikační činnost a za působení na univerzitě.

S analýzou TI EU nesouhlasí ani Tomáš Zdechovský. "Důrazně se ohrazuji proti zprávě Transparency International, podle které si údajně ročně přivydělávám až 33.000 eur. Zcela chybně interpretovali můj původní příjem z podnikání před ziskem mandátu jako současný vedlejší příjem," napsal Zdechovský.

Tisková mluvčí Zdechovského Jitka Fialová v doplňujícím prohlášení sdělila, že TI EU možná vzala v úvahu poslancovo přiznání vedlejších příjmů z roku 2015, kde v kolonce příležitostných aktivit zaznamenal dobíhající projekty pro třebíčskou knihovnu, Masarykovu univerzitu a bývalou firmu. "Všechny tři aktivity dohromady byly do 5000 eur za rok," uvedla Fialová.

Dokument TI EU odmítl i Svoboda. "Plně se věnuji práci europoslance, mým jediným vedlejším placeným úvazkem je úvazek 0,1 na Právnické fakultě UK (Univerzity Karlovy) v Praze," prohlásil.

Poche sdělil, že v daném období skutečně měl vedlejší příjem. "Konkrétně cca 8000 eur ročně jako spolumajitel cestovní agentury, kterou vlastním se svou ženou. I přesto nelze považovat tuto ´studii´ Transparency International za relevantní, jsem dost nepříjemně překvapen metodikou, kterou TI používá, a tím pádem i závěry," napsal Poche.

Úterní tisková zpráva zmiňuje i české europoslance Olgu Sehnalovou, Evžena Tošenovského a Stanislava Polčáka. Sehnalová podle tiskové zprávy TI od června 2017 deklaruje měsíční příjem 37 eur. Na svém profilu webu europarlamentu v přiznání z června 2017 upřesňuje, že jako zastupitelka Kroměříže dostává odměnu 965 korun měsíčně.

Tošenovský v přiznání příjmů uvádí odměnu za členství v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje. Přesnou částku nezmínil, příjem ale zařadil do kolonky jedno euro až 499 eur. Tento příjem stejně jako Sehnalová vykazuje pouze v aktuálním přiznání z května 2017, v předchozích letech vedlejší příjmy shodně se Sehnalovou nevyplnil.

Sehnalová má k analýze IT i tak výhrady. "Pokud zpráva nerozlišuje mezi odměnami za volenou funkci zastupitele a komerčními aktivitami, považuji takto uvedené informace za silně zavádějící," upozornila. Europarlamentní formulář takové rozlišení poskytuje.

V případě Polčáka česká tisková zpráva TI uvádí roční příjem 12.000 až 60.000 eur. V přiznání z června 2017 uvádí, že má souběžně pravidelnou výdělečnou činnost jako advokát s příjmem 1001 až 5000 eur měsíčně.

Česká tisková zpráva vychází z dat bruselské kanceláře TI, což česká pobočka uvedla na twitteru. Analýza TI EU ani tisková zpráva nezveřejnila celý seznam europoslanců s vedlejšími příjmy, ale jen částečný přehled.

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

Třetina europoslanců si přivydělává bokem, ukazuje analýza Transparency International Foto: Ikars / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v červnu potřetí v řadě roste

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 procenta. Naposledy ceny r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.