Třetí test opětovně použitelné rakety Blue Origin dopadl podle Bezose perfektně

Miliardář, zakladatel internetového obchodu Amazon a majitel vesmírné společnosti Blue Origin Jeff Bezos chválil třetí test své suborbitální rakety, který se uskutečnil v sobotu v západním Texasu. Informovala o tom agentura Reuters. Raketa má být schopna v budoucnu vynést do kosmu až 6 cestujících.

Podle firmy Blue Origin byly při sobotním testu raketa i kapsule úspěšně vystřeleny. Po pár minutách se raketa úspěšně vrátila zpět na přistávací plochu a kapsule přistála padákem poblíž místa startu nepoškozena. „Perfektní přistání,“ pochvaloval si na Twitteru Bezos.

Už dříve tento měsíc jinak tajnůstkářský Bezos oznámil, že v příštím roce bude připraven provádět testovací lety do vesmíru s lidskou posádkou. Jeho slova podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře můžeme brát vážně právě proto, že se odhodlal své výdobytky představit veřejnosti. „Když do budoucna prohlásí to, co prohlásil, tak si je jistý, že to tak i udělá,“ řekl na rádiu Zet. Více si o tomto tématu můžete přečíst zde. 

Blue Origin a Space X Elona Muska patří mezi hrstku firem, které pracují na vývoji rakety, které mohou létat zpět na Zemi. Opětovně použitelné rakety, které firmy vyvíjejí pro turistické lety do vesmíru mohou obecně pomoci i kosmonautice jako takové. Rapidně se tím snižují náklady na lety do vesmíru. Kromě těchto dvou amerických firem se o stejný plán pokouší i první ruská soukromá společnost. Rusko má dokonce ambice dokončit projekt s názvem KosmoKurs do čtyř let. Rusové plánují jít dokonce ještě dál než Američané, a to do letové hladiny 200 kilometrů. O tomto tématu jsme psali zde.

 

 

Zdroj: Zet, Reuters

 

Třetí test opětovně použitelné rakety Blue Origin dopadl podle Bezose perfektně Foto: Blue Origin / Reuters

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.