Tesla vybuduje na ostrově v Americké Samoe soběstačnou fotovoltaickou elektrárnu

Americká automobilka Tesla oslaví svou akvizici výrobce solárních panelů SolarCity nebývalým projektem. V Americké Samoe vybuduje fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým systémem pro napájení celého ostrova Ta’u, který má asi 600 obyvatel. Ten je dosud závislý na dodávkách nafty. Nově tak bude energeticky soběstačný.

Co se týče nákladů, ty se pro tamní obyvatele ale ještě nějaký čas měnit nebudou. „Společnost Tesla uvádí ve svém prohlášení, že náklady budou pro domácnosti v tuto chvíli, tedy na začátku projektu, stejné. Zhruba 80 -100 dolarů za měsíc za dodávky energie. Výhledově, až se technologie splatí, to bude pro ostrov znamenat snížení nákladů na energie, protože slunce vyrábí zadarmo,“ uvedl a rádiu Zet výkonný ředitel občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. 

Související: Muskovo přání se splnilo, Tesla převezme jeho společnost SolarCity

Akcionáři automobilky Tesla schválili plán Elona Muska na převzetí výrobce solárních panelů SolarCity před dvěma týdny. Musk vlastní kolem 20 % z obou společností, je generálním ředitelem Tesly a předsedou SolarCity. Někteří akcionáři se tak v minulosti vyjadřovali, že spojení společností je jasným střetem zájmů. Pro fúzi ale nakonec bylo 85 procent akcionářů. Obě firmy budou podle Muska společně směřovat k urychlení světového přechodu k udržitelné energetice generováním a skladováním čisté energie a zajišťováním dopravy, která ji využívá. Právě to je součástí jeho „Masterplánu“.

Co se týče solární energie, tak přeci jen má Evropa trochu jiné přírodní podmínky než Americká Samoa. „Na druhou stranu ale nizozemské vesnice vybudované v minulém desetiletí využívají energii ze slunce a větru, a jsou podobným způsobem soběstačné jako v Americké Samoi,“ uvedl Sedlák.

Ohledně ukládání energie z obnovitelných zdrojů pak představuje hlavní problém cena úschovných baterií pro domácnosti. „Očekává se, že ceny půjdou strmě dolů ve chvíli, kdy se podaří rozběhnout masová výroba,“ řekl Sedlák. Na tom už ovšem Tesla také pracuje. Společnost vynakládá miliardy dolarů na výstavbu své Gigatovárny, kde chce masově vyrábět tyto baterie  a baterie do svých elektromobilů.

 

 

Celý rozhovor s výkonným ředitelem občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martinem Sedlákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tesla vybuduje na ostrově v Americké Samoe soběstačnou fotovoltaickou elektrárnu Foto: betto rodrigues / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. 10 rad, jak se v zimě vyvarovat dopravní nehodě

    Společnost ·

    Řidiči se v nadcházejících dnech mohou připravit na sněhovou nadílku. Té by měli přizpůsobit i svoji jízdu a chovat se předvídatelně. Základem bezpečnosti jsou kvalitn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.