Tesla rozjíždí svou Gigatovárnu, bude spolupracovat s Panasonicem

Výrobce elektromobilů Tesla se spojil se společností Panasonic pro velkovýrobu baterií. Společně pak zahájili výrobu baterií v nevadské Gigatovárně, a to navzdory tomu, že je zatím dokončeno jen 14 procent továrny. Dokončit její stavbu chce Tesla do čtyř let a ročně zde vyrábět až 150 gigawatt hodin. Díky tomu by pak v budoucnu mohlo dojít k podstatnému snížení světové ceny baterií.

„Tesla šla do partnerství s Panasonicem proto, že historicky používala články Panasonic ve svých elektromobilech. Panasonic jako jeden z největších výrobců baterií na světě jí přišel jako vhodná volba pro partnera pro vybudování Gigatovárny,“ osvětlil situaci na rádiu Zet šéfredaktor webového magazínu o budoucnosti dopravy Hybrid.cz Jan Horčík. Panasonic podle něj dodává do továrny, která leží v nevadské poušti, celou výrobní technologii a je tak zodpovědná za způsob výroby bateriových článků.

Gigatovárna se nachází v nově vznikající průmyslové zóně pár mil za nevadským městem Reno. „Důvodem, proč Tesla zvolila právě tuto lokaci je to, že Nevada se zavázala poskytnout Tesle velké dotace na stavbu té továrny. To znamená, že ji odpustí nějaké daně a různé poplatky,“ uvedl Horčík.

Továrna, za kterou dá Tesla 5 až 6 miliard dolarů, je zatím hotová jen z malé části. V současné době je hotových zhruba 14 procent rozlohy továrny, nicméně i přesto už se tam rozjíždí výroba. Dokončení plánuje generální ředitel automobilky Elon Musk v roce 2020. Tehdy by pak Gigatovárna mohla vyrobit až 150 gigawatt hodin. „Musk si představuje, že Gigatovárna pomůže snížit cenu baterií pro elektromobily pod sto dolarů za kilowatt hodinu. V současnosti se cena pohybuje kolem 190 dolarů za kilowatt hodinu a už zhruba dekádu neustále klesá,“ uvedl Horčík.

Zatím není jasné, jestli Gigatovárna bude vyrábět bateriové články do elektromobilů i pro konkurenci. Podle Horčíka produkci Gigatovárny určitě nebude mít problém zužitkovat samotná Tesla, která chce vyrábět do onoho roku 2020 kolem půl milionu elektromobilů ročně. „Spíše bude potřebovat další Gigatovárny,“ řekl. I o těch už se mluví. Spekuluje se, že další Gigatovárny by mohly vyrůst v Německu nebo Číně.

 

Celý rozhovor s šéfredaktorem webového magazínu o dopravě Hybrid.cz Janem Horčíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tesla rozjíždí svou Gigatovárnu, bude spolupracovat s Panasonicem Foto: Twitter/ @TeslaMotors

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.