Tesla pravděpodobně dostala zelenou na testování zcela autonomních kamionů

Americká společnost Tesla má v plánu zavést plně automatizovanou nákladní dopravu. Tesla pracuje na elektrických samojízdných kamionech, které by jezdily ve velké flotile. Následovaly by pak vedoucí vozidlo. Agentura Reuters tuto informaci zveřejnila na základě uniklých informací z korespondence Tesly s regulátory. Podle ní Tesla pravděpodobně získala povolení k testování autonomních kamionů. 

Elektrický kamion, jehož slavnostní odhalení se plánuje na září letošního roku, se přiblížil k prototypovému testování na silnicích. Nevadský odbor pro motorová vozidla (DMV) a úředníci z Kalifornie totiž pravděpodobně povolili testování autonomních kamionů na veřejných komunikacích. Vyplývá to z dokumentů, které se dostaly k agentuře Reuters.

Pokud by bylo skutečně uděleno povolení k testování nákladních vozů, tak by se jednalo o jedno z prvních testování autonomních vozidel bez lidského řidiče vůbec.

Korespondence a schůzky se státními úředníky poukazují na to, že se Tesla posouvá rychle dopředu v oblasti vysoce konkurenční obchodní dopravy. V současnosti tak je na pomyslném bitevním poli se svými rivaly z Uberu a společností Waymo, která spadá pod firmu Alphabet (mateřská firma společnosti Google – pozn. redakce).

Musk se již v minulosti nechal slyšet, že jeho cílem je vybudování elektrického nákladního elektromobilu. Tesla v rámci toho sdělila, že hodlá udělat ekologičtější a bezpečnější nákladní dopravu. Americký výrobce elektromobilů je v současnosti lídrem v oblasti vývoje autonomních osobních vozů, mezi něž se řadí čerstvě představený vůz Model 3. Jde o nejlevnější variantu Tesly. Muskova společnost chce prostřednictvím Modelu 3 masově zasáhnout trh. Více jsme psali ZDE.

Konkurenční boj sílí

Společnosti ze Silicon Valley se předhánějí v tom, kdo vyvine úspěšnější technologii pro autonomní řízení. Souběžně s tím některé firmy vynalézají i nákladní vozy v podstatě na dálkové ovládání. Hlavním cílem vytvoření autonomního nákladního elektromobilu je eliminování únavy řidičů. Ti by si tak poté měli mít možnost odpočinout. V horším případě mohou kvůli automatizaci přijít zcela o svoji práci.

Startupová firma ze Silicon Valley Peleton Technology například spolupracuje s několika výrobci kamionů. Mezi nimi podle Gurdianu figuruje i firma Volvo. Společně pracují na vývoji takzvaného silničního vlakového systému.

Výzkumník v oblasti lithium-iontových baterií na univerzitě Carnegieho Mellona, Venkat Viaswanathan, podle Gurdianu řekl, že elektrická dálková nákladní doprava není ještě z pohledu ekonomiky proveditelná. Důvodem je potřeba masivních baterií, které pravděpodobně omezí nosnost kamionů. V konkurenci s 500 miliony dieselovými kamiony jsme pravděpodobně ještě stále na dlouhé cestě k automatizaci této oblasti. 

 

Zdroj: Reuters, The Gurdian, Zet

Tesla pravděpodobně dostala zelenou na testování zcela autonomních kamionů Foto: Inverse / YouTube.com

reklama

Další články

 1. Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

  Byznys ·

  Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což meziročně představuje nárůst o 71 procent. V průběhu prvního pololetí letošního roku se jejic…

 2. Personalistika Zet: Millennials na trhu práce

  Byznys ·

  „Millennials na trhu práce odrážejí svůj život. Život, ve kterém funguje všechno zrychleně a ve kterém mladí potřebují odpověď na vše co nejdříve. Touží také po velkém…

 3. Co člověka v práci spolehlivě naštve nejvíce?

  Společnost ·

  Znáte to. Někdy je vám v práci fajn, rádi si popovídate. Někdy se ale cítíte pod psa. A někdy vás lidi štvou. A nejen lidi. Co zaměstnance v kancelářích vytáčí právě t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.